POLSKA I ŚWIAT:

Czy Amerykanie są eko?

22 kwietnia 1970 roku po raz pierwszy obchodzono Dzień Ziemi. Amerykański senator Gaylord Nelson postanowił wesprzeć oddolną inicjatywę studentów oraz ruchu hipisowskiego, i na fali społecznego zaangażowania zaszczepił na świecie hasła proekologiczne.

Czy pięćdziesiąt lat później Amerykanie również wspierają idee ochrony środowiska i żyją ekologicznie? To pytanie zadaliśmy Mariuszowi Malinowskiemu, podróżnikowi, który obecnie mieszka w Denver w stanie Kolorado u podnóża Gór Skalistych.

Mariusz, jak się żyje w kraju, gdzie wszechobecna jest reklama i króluje zakupoholizm?

Zakupy w Stanach to nałóg. Przede wszystkim ceny różnych produktów i ubrań w porównaniu do zarobków są bardzo niskie. Amerykanie nawet się nie zastanawiają. Po prostu coś widzą i kupują. Chwilę bawią się rzeczami, a potem je wyrzucają. Na przykład garaż w USA nie jest po to by trzymać samochód, ale żeby przechowywać rzeczy, które się kupiło. Amerykanie kupują masowo nawet gdy pieniędzy nie mają. Nie ma żadnego problemu, przecież można wyciągnąć kartę kredytową z portfela.

Była Pierwsza Dama Michelle Obama namawiała swoich rodaków do zdrowego stylu życia i zakładania przydomowych warzywniaków. Czy Amerykanie podchwycili ten pomysł?

Tutaj zbierają kompost. To nie jest tak popularne w całej Ameryce. W Kolorado spotykamy się z tym częściej, to jest tutaj bardzo modne. Wzorem Pierwszej Damy ludzie mają ogródki, w nich jakieś warzywa i hodują kury. Ten stan jest bardzo otwarty na ekologię.

Ekologia ekologią, ale współcześni kowboje z Kolorado zmienili siodła na konie mechaniczne potężnych trucków.

Kolorado jest stanem farmerskim i są tu jeszcze kowboje. Całe południe ma charakter kowbojski. I nie wyobrażam sobie, że oni pozostawią swoje trucki z wielkimi silnikami. Dla nich to tak jakby nago wyjść z domu. To również związane jest z ich wielkim ego.

Co wiemy o Amerykanach i Stanach Ameryki Północnej? Prawie wszystko? A może znamy tylko stereotypy? Jak nas widzą tak nas piszą, to popularne powiedzenie świetnie się sprawdza również w przypadku Amerykanów. Oglądając amerykańskie kino, seriale, filmy dokumentalne czy telewizyjne show na YouTube mamy okazję przyglądać się życiu typowych Mrs. i Mr. Brown. Ba! Często amerykańskie wzorce chętnie powielamy.

W Radiu Index w każdy czwartek po godzinie 14:00 spotykamy się z Mariuszem Malinowskim. Z tzw. „pierwszej ręki” dowiemy się jak żyje się w USA i jak wygląda amerykański sen.

Cała rozmowa dostępna na Facebooku Radia Index.

 

 

 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: