POLSKA I ŚWIAT:

Czy 100 tys. złotych zmieści się w paczce kawy?

W tych dniach Narodowy Bank Polski już po raz siódmy otworzy swoje drzwi dla każdego, kto będzie chciał zobaczyć siedzibę banku centralnego. Pracownicy NBP opowiedzą o swojej pracy, pokażą ciekawe miejsca, jak np. gabinet prezesa czy salę zarządu, w której obraduje kierownictwo banku i Rada Polityki Pieniężnej, a także nauczą, jak odróżnić prawdziwe banknoty od fałszywych.

Atrakcje zaczną się już od samego progu. Na tarasie przed budynkiem warszawskiego oddziału okręgowego NBP przy Placu Powstańców w specjalnie przygotowanych namiotach dzieci będą mogły uczestniczyć w licznych grach, konkursach i zabawach. Jedną z nagród będzie koszulka z własną podobizną. Dodatkowo na stanowisku mincerza będzie można samodzielnie wybić sobie pamiątkowy żeton.

Bank będzie można zwiedzać indywidualnie – poruszanie się po korytarzach i salach banku ułatwi specjalnie przygotowany na tę okazję przewodnik. Będzie można zobaczyć m.in. specjalną wystawę poświeconą wspólnej europejskiej walucie, poznać proces powstawania papieru używanego do produkcji bannków, obejrzeć jak powstawały banknoty kolekcjonerskie upamiętniające Juliusza Słowackiego i Fryderyka Chopina czy osobiście sprawdzić – oczywiście pod czujnym okiem strażnika bankowego – jak ciężka jest sztaba złota.

Jako ciekawostkę przypomnijmy, że sztaby złota produkowane są wyłącznie z kruszcu o najwyższej jakości, czyli w próbie złota 995-999,9. Sztaby są też specjalnie oznakowane. W postaci takich sztab banki centralne większości państw świata przechowują swoje rezerwy złota. Również Polska część rezerw dewizowych przechowuje w postaci złota, a większość z około 103 ton polskiego złota w sztabach (dla porównania rezerwy złota USA wynoszą 8 400 ton) znajduje się w depozycie w Banku Anglii. W skarbcu NBP jest tylko niewielka ich część.

Taki skarb wymaga odpowiedniej ochrony, dlatego też strażnicy bankowi na specjalnie przygotowanym placu pokażą jak konwojuje się wartościowe przesyłki. W symulowanej akcji napadu na taki konwój będzie można zobaczyć, jak w ciągu kilku minut strażnicy radzą sobie z napastnikami, a cenna przesyłka bezpiecznie dociera do celu.

Numizmatyków i nie tylko z pewnością zaciekawi bogaty zbiór monet i banknotów polskich i zagranicznych pochodzących z różnych epok. Tę wystawę będzie można zobaczyć w Gabinecie Numizmatycznym, a jej niewątpliwą atrakcją będzie gablota ze stosem złota: za pancernym szkłem ustawiono dwadzieścia złotych sztab o masie 12,5 kg każda oraz szesnaście mniejszych sztabek – „zaledwie” kilogramowych. Inna gablota zawiera okrągły 1 milion złotych – 10 wiązek po tysiąc sztuk banknotów o nominale 100 zł oraz ich równowartość w sprasowanych brykietach zmielonych banknotów, które zostały wycofane z obiegu, np. z powodu nadmiernego zniszczenia.

Podczas zwiedzania siedziby banku jego pracownicy będą opowiadać o swojej pracy, uczyć jak rozpoznawać autentyczność banknotów, jak bezpiecznie posługiwać się kartami płatniczymi czy wyjaśniać co to jest inflacja i dlaczego stabilność cen jest tak ważna dla całej gospodarki, jak i domowych budżetów.

Autor: Źródło: NBPortal

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00