POLSKA I ŚWIAT:

Ceny będą rosły wolniej

Opublikowany 26 czerwca "Raport o inflacji" ocenia zmiany zachodzące w gospodarce i ich wpływ na poziom cen i omawia działania NBP podjęte w poprzednich miesiącach. Każdy taki raport zawiera również sporządzoną przez analityków NBP projekcję inflacji oraz PKB. Jest ona symulacją wzrostu PKB i zmian cen w okresie następnych 9-12 kwartałów (w najświeższym raporcie – do końca 2011 roku).

Projekcja wykonywana jest przy założeniu, że stopy procentowe NBP pozostają bez zmian. Nie jest to więc prognoza w ścisłym rozumieniu tego słowa – czyli przewidywanie jak będzie w przyszłości, lecz jest to przewidywanie, co byłoby, gdyby NBP przez cały operował dotychczasowymi stopami.

Ostatni raport przypomina, że od lutego recesja w gospodarce światowej pogłębiła się, prognozy nadal rewidowano w dół, choć część najświeższych danych wskazuje, że jesteśmy w końcowej fazie spadków.

Projekcja PKB dla Polski wskazuje, że w najbardziej prawdopodobnym wariancie w trzecim kwartale odnotujemy niewielki spadek PKB, ale już w czwartym kwartale gospodarka powinna powrócić na ścieżkę wzrostu i w całym 2009 roku utrzymamy dynamikę wzrostu na poziomie powyżej zera (ok. 0,4 proc.). Ożywienie będzie jednak wolniejsze niż wskazywała projekcja z lutego. W przyszłym roku mamy szansę na wzrost gospodarczy w granicach 1,4 proc., a w 2011 roku na 3,4 proc.

W porównaniu z projekcją lutową lepiej wygląda przyszła ścieżka inflacji. Wskaźnik CPI w tym roku wyniesie 3,2 proc., w kolejnym 2,1 proc., a 2011 roku 2 proc. Od przyszłego roku wskaźnik cen pozostawał będzie więc poniżej celu inflacyjnego NBP.

Raport zwraca uwagę, że podwyższony w ostatnich miesiącach poziom inflacji (4 proc. w kwietniu i 3,6 proc. w maju) był przede wszystkim wynikiem wzrostu cen żywności oraz cen kontrolowanych, a więc tych, na które polityka pieniężna ma bardzo ograniczony wpływ.

Jeden z załączników do raportu pokazuje wyniki głosowania w Radzie Polityki Pieniężnej w okresie od stycznia do kwietnia. W styczniu Rada zdecydował o obniżce stóp procentowych o 0,75 pkt. proc. stosunkiem głosów 7 do 3. Taką samą większością Rada przegłosowała obniżkę stóp o 0,25 pkt. proc. w lutym. W marcu głosowanie nad kolejną obniżką w takiej samej skali zakończyło się remisem 5 do 5. Stopy jednak obniżono, gdyż w przypadku remisu przesądza głos przewodniczącego RPP.

Autor: Sławomir Lipiński

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00