POLSKA I ŚWIAT:

Mniej biurokracji na uczelniach, korzystniejsza pomoc materialna. Weszła w życie ustawa deregulacyjna

Nadeszły zmiany w szkolnictwie wyższym, zarówno dla studentów, jak i wykładowców. Z początkiem tego miesiąca zaczęła obowiązywać tzw. ustawa deregulacyjna.

Nowe przepisy ułatwiają m.in. uzyskanie stypendiów. Studenci, którzy chcą otrzymać pomoc finansową, a przed ukończeniem 18 lat wychowywali się w rodzinnym domu dziecka lub rodzinie zastępczej, nie będą musieli wykazywać dochodów rodziców lub opiekunów. Natomiast stypendium naukowe będzie można otrzymać już od pierwszego roku studiów. Dotyczy to laureatów lub finalistów olimpiad przedmiotowych, niezależnie od tego, czy mają one związek ze studiowanym kierunkiem.

Wykładowcy zyskali większą swobodę zatrudnienia. Od teraz bez zgody rektora uczelni mogą pracować w szkołach, placówkach artystycznych i placówkach kształcenia ustawicznego. Z kolei dla osób, które chcą zatrudnić się jak profesorowie wizytujący lub nadzwyczajni, zniesiony został obowiązek posiadania 5-letniego doświadczenia w kierowaniu zespołem badawczym.

Więcej o nowych, mniej biurokratycznych procedurach, m.in. kryteriach oceny jakości kształcenia – na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ustawa deregulacyjna funkcjonuje już teraz, jednak przepisy związane z finansowaniem wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00