POLSKA I ŚWIAT:

Ameryka w ogniu

Protesty wywołane zabójstwem Afroamerykanina Georga Floyda coraz bardziej eskalują. Na ulicach miast mieszkańcy dają upust swojemu niezadowoleniu. Wznoszone hasła jednoznacznie pokazują, po której stronie barykady stoją obywatele Ameryki. Wszystkich jednoczy symbol #BlackLivesMatter.

Trwające od 29 maja demonstracje i marsze odbywają się między innymi w Nowym Jorku, Los Angeles, Denver, Las Vegas czy Atlancie. Mariusz Malinowski relacjonuje na antenie Radia Index sytuację w Denver, w stanie Kolorado.

Policja, to jest pierwszy przedstawiciel władzy na tych marszach. To jest przedstawiciel rządzących przeciwko którym ludzie się zbierają. Dochodzi do próby zaczepek, ale tutaj w Denver policjanci nie reagowali. Wielokrotnie pewnie widzieliście jakieś urywki w Internecie, jak się prowokuje uzbrojonych policjantów okrzykami i tak naprawdę trudno wytrzymać taką presję tego tłumu. Wtedy mam wrażenie, że policja dostaje nieźle po uszach.

Przekaz medialny nie sprzyja w załagodzeniu sytuacji.  Protesty i zamieszki są argumentem do podważania autorytetu obecnie urzędującego prezydenta. Trudna sytuacja może zaważyć na wyniku wyborów prezydenckich w USA, które odbędą się w listopadzie tego roku.

Przede wszystkim media w Stanach Zjednoczonych są bardzo przeciwne prezydentowi D. Trumpowi. Każde zamieszki mogą sprawić duże kłopoty w przyszłej kampanii wyborczej. Pamiętajmy, że w tym roku będą wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych i media szukają sensacji. Pokazują napady czarnoskórych na sklepy, a właściciele wychodzą z bronią i stają w obronie swojego dobytku. Myślę, że w dużym stopniu te wydarzenia są z jakiegoś powodu nakręcane. Media szczególnie lewicowe nakręcają ten cały protest, jakby świat miałby się zawalić.

Nastroje społeczeństwa amerykańskiego są obecnie bardzo napięte. Ciężki przebieg pandemii koronawirusa i spowodowany przez nią kryzys gospodarczy przyczynił się do utraty zatrudnienia, szczególnie wśród czarnoskórych i Latynosów.  Więcej na temat sytuacji panującej w Stanach możecie dowiedzieć się z rozmowy z Mariuszem.

Całą relację możecie zobaczyć na portalu wzielonej.pl

W Radiu Index w każdy czwartek po godzinie 14:00 spotykamy się z Mariuszem Malinowskim. Z tzw. „pierwszej ręki” dowiemy się jak żyje się w USA i jak wygląda amerykański sen.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: