POLSKA I ŚWIAT:

700 mln na studia ważne dla gospodarki

Fundusze przyznano w ramach trzech konkursów rozstrzygniętych właśnie przez Ministerstwo.

Jak informuje MNiSW, w ramach wszystkich trzech konkursów złożono łącznie 421 wniosków, pozytywnie oceniono 169 z nich. Pula środków pozwoliła na dofinansowanie 94 projektów.

Środki finansowe przyznawane w ramach konkursów mają przyczynić się wzbogacenia i podniesienia jakości oferty edukacyjnej uczelni w Polsce. W tym roku, o fundusze – oprócz szkół wyższych – ubiegać się mogły również placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk i jednostki badawczo-rozwojowe.

W pierwszym konkursie położono nacisk na projekty podnoszące kompetencje i kwalifikacje akademickiej kadry dydaktycznej poprzez udział w stażach, szkoleniach, wizyty studyjne czy też wsparcie stypendialne. W jego ramach dofinansowano 39 projektów łączną kwotą 400 mln złotych.

Nowością dla uczelni ubiegających się o dofinansowanie w drugim konkursie była konieczność realizacji projektu w partnerstwie z potencjalnym pracodawcą.

“Lepsze przygotowanie absolwentów do wejścia na rynek pracy odbywać się powinno, m.in. poprzez wsparcie istniejących akademickich biur karier, jak również dzięki nawiązaniu ścisłej współpracy przy tworzeniu programów nauczania, czy zapewnieniu studentom staży i praktyk w przedsiębiorstwach” – czytamy w komunikacie MNiSW. Na realizację 32 programów – w drugim konkursie – przeznaczono kwotę 250 mln złotych.

W tym roku, po raz pierwszy ministerstwo ogłosiło konkurs, w którym dofinansowane zostaną projekty, w ramach których uczelnie, placówki PAN i jednostki badawczo-rozwojowe, będą otwierać i realizować nowe kierunki studiów podyplomowych. Konkurs trzeci obejmie wsparciem działania związane z rozszerzeniem oferty edukacyjnej uczelni o programy skierowane do osób spoza społeczności akademickiej. W trzecim konursie kwotą 50 mln złotych dofinansowano 23 uczelniane programy.

Środki dystrybuowane są w ramach Działania 4.1, Poddziałania 4.1.1 “Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Autor: Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00