POLSKA I ŚWIAT:

14 wybitnych uczonych w kapitule konkursu Prix Galien Polska

Światowej rangi konkurs, który od 40 lat promuje innowacyjne osiągnięcia w farmacji i medycynie, w 2012 roku po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. Zwycięzców poznamy w listopadzie.

Nagrodę w konkursie otrzymują firmy za opracowanie innowacyjnych produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz naukowcy za przełomowe dokonania. Organizatorem konkursu jest wydawnictwo medyczne Elsevier Urban&Partner.

W kapitule konkursu zasiadają czołowi naukowcy, posiadający niepodważalną wiedzę oraz doświadczenie niezbędne, by ocenić innowacyjne osiągnięcia związane z medycyną i farmacją, m.in. laureaci Nagrody Nobla.

Kapituła polskiej edycji konkursu również składa się z wybitnych specjalistów i naukowców reprezentujących różnorodne dziedziny medycyny. Wśród uczonych znaleźli się: prof. Waleria Hryniewicz, prof. Andrzej Horban, prof. Jacek Imiela, prof. Sergiusz Jóźwiak, prof. Roman Kaliszan, prof. Franciszek Kokot, prof. Piotr Kuna, prof. Tadeusz Popiela, prof. Janusz Rybakowski, prof. Grażyna Rydzewska, prof. Andrzej Steciwko, prof. Janina Stępińska, prof. Cezary Szczylik, prof. Piotr Wiland.

Tegoroczna I edycja Prix Galien Polska zostanie rozstrzygnięta w trzech kategoriach głównych oraz dwóch kategoriach specjalnych.

Konkurs ma charakter międzynarodowy i jest corocznie przeprowadzany w 12 krajach: Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Portugalii, Szwajcarii, Włoszech oraz Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W roku 2012, Prix Galien odbędzie się również w Polsce, Turcji, Izraelu oraz RPA.

Polska dołączając do grona krajów przyznających nagrodę, jednocześnie zyskała prawo głosu w międzynarodowej edycji konkursu. Jest ona przeprowadzana co dwa lata i mogą się do niej zgłaszać laureaci konkursów krajowych. Rozstrzygnięcie Prix Galien International odbędzie się podczas uroczystej gali w Lyonie, 4 października 2012 roku.

Nazwa nagrody pochodzi od imienia greckiego lekarza i filozofa Klaudiusza Galena. Twórcą konkursu był francuski farmaceuta Roland Mehl, który ufundował nagrodę w 1970 roku. Z biegiem lat zyskała prestiż na świecie i obecnie stanowi jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie farmacji i medycyny.

Autor: Źródło: MNiSW

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00