styczeń, 2022

wto25sty18:0020:00Ochrona praw człowieka we współczesnej Polsce - szanse i zagrożenia.18:00 - 20:00 Piekarnia Cichej KobietyRodzaj imprezy:Impreza

Opis

Ochrona praw człowieka we współczesnej Polsce – szanse i zagrożenia.
Zielonogórski Klub „Tygodnika Powszechnego” zaprasza na styczniowe spotkanie z prof. Adamem Bodnarem.
Pandemia pokrzyżowała nasze plany i musieliśmy poczekać na spotkanie z byłym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Udało się ustalić dogodny termin, mając nadzieję, że tym razem długo oczekiwane spotkanie dojdzie do skutku.

„Każdy z nas – jako obywatelka i obywatel tego kraju – ma pewne prawa, ale i obowiązki. Co nam gwarantuje Konstytucja, jak ją czytać, rozumieć i stosować? Kto może nam pomóc w obronie naszych praw? Co to jest praworządność i czym nie jest i po co ona jest potrzebna każdemu obywatelowi?”

„Państwo ze swej natury jest zawsze mocne. Jest tym przypowieściowym Goliatem, jest wyposażone w aparat egzekucji poleceń, ma zasoby finansowe, stać je na najlepszą reprezentację prawną. Ale obywatel właśnie dzięki sądom może stać się tym Dawidem. Czyli nawet będąc teoretycznie słabszy, może sobie z państwem poradzić. Może z nim wygrać. Może używać prawa jak Dawid używał procy i rozstrzygnąć spór na swoją korzyść. Ale tylko, że ta proca rzeczywiście potrafi strzelać i ma wystarczający zasób kamieni.”
Adam Bodnar

wykłady prof. Adama Bodnara znajdziesz na stronie;
https://nno.pl/rzady-prawa/

Adam Bodnar
dr hab. nauk prawnych, profesor na SWPS. Prawnik, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego i praw człowieka. Rzecznik Praw Obywatelskich VII kadencji. W latach 2010–2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Panoptykon (przewodniczący Rady Fundacji), ClientEarth Polska (członek rady programowej) i Stowarzyszeniem im. prof. Zbigniewa Hołdy (współzałożyciel oraz członek zarządu). Był także członkiem Obywatelskiego Forum Legislacji działającego przy Fundacji Batorego. W latach 2014–2015 członek Rady Dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur.
Autor i współautor wielu publikacji naukowych, w szczególności z zakresu praw człowieka.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 25 stycznia 2022r. o godzinie 18.00 w Klubie „Piekarnia Cichej Kobiety” w Zielonej Górze ul. Fabryczna 13.
Wstęp wolny.
foto; P. Bławicki

https://www.facebook.com/events/187901913499870/

Czas

(Wtorek) 18:00 - 20:00

Lokalizacja

Piekarnia Cichej Kobiety

Piekarnia Cichej Kobiety

Back to top button
0:00
0:00
X