HOTLUBUSKIE:POLSKA I ŚWIAT:ZIELONA GÓRA:

UZ będzie kształcił przyszłych lekarzy z Ukrainy. Da im dostęp do swoich laboratoriów [WIDEO]

Ostatnio informowaliśmy Was o bezpłatnych kursach języka polskiego dla studentów z Ukrainy. Jak się okazuje – nie jest to jedyna pomoc ze strony Uniwersytetu Zielonogórskiego dla ukraińskich uchodźców. Nasza uczelnia w najbliższym czasie planuje również udostępnić im nasze laboratoria. Mieliby z nich skorzystać między innymi studenci kierunków medycznych. 

Jak miałoby to wyglądać w praktyce? Mówi o tym prof. Wojciech Strzyżewski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Mowa była głównie o kierunkach medycznych. Będziemy starali się pomóc w zakresie nauczania przyszłych lekarzy. Generalnie zajęcia teoretyczne będą online, a te praktyczne miałyby się odbywać w naszych szpitalach.

Jak dodaje prof. Marcin Mrugalski, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą – teraz obie uczelnie główny nacisk kładą na kwestie dotyczące spraw studentów. Władze obu uczelni mają jednak nadzieję, że z biegiem czasu współpraca ta wejdzie chociażby na pole zawodowe.

Chcemy realizować projekty naukowe i zatrudniać kadrę z Ukrainy. Z tej uczelni na naszym uniwersytecie. Chcemy pomóc utrzymać się temu uniwersytetowi i dać im wsparcie w dalszym rozwoju. 

Według prof. Volodymyra Bugrova, rektora Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego, pomoc okazana przez Uniwersytet Zielonogórski jest bezcenna.

Covid nauczył nas, że zajęcia teoretyczne możemy prowadzić zdalnie. Inaczej sytuacja wygląda jeśli chodzi o zajęcia praktyczne. Teraz na ich prowadzenie nie pozwala bezpieczeństwo. Dlatego zwróciliśmy się do naszych partnerów o pomoc. 

Dodajmy, że Uniwersytet Zielonogórski współpracuje z Kijowskim Uniwersytetem Narodowym od 2017 roku.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X