HOTLUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Burzliwa sesja: Miasto chce kupić akcje Falubazu i Zastalu (komentarze)

Duże emocje i burzliwa dyskusja towarzyszyły radnym podczas sesji Rady Miasta. Chodzi o finansowanie dwóch największych klubów sportowych: Falubazu i Zastalu.

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki zaproponował zmianę uchwały budżetowej na 2021 rok. Miasto miałoby zakupić za cztery miliony złotych akcje Falubazu i Zastalu.

Pomysł prezydenta nie spotkał się z aprobatą ze strony radnych opozycji.  Marcin Pabierowski z Koalicji Obywatelskiej pytał Kubickiego, dlaczego miasto chce zakupić akcje klubów, a nie zdecyduje się na pomoc w postaci dotacji lub konkursu:

Dlaczego miasto nie zorganizuje konkursu na podstawie uchwały z 2011 roku, która określa tryb i warunki rozliczenia dotacji? Mówimy o wykupie udziałów. Dlaczego nie pozostawimy procedury, która była sprawdzona? 

Pieniądze na ten cel miałyby zostać przesunięte z zaplanowanych na ten rok inwestycji: przebudowy z ulicy Waryńskiego i przebudowy skrzyżowania ulic Batorego z Rzeźniczaka.  – Skąd taki pomysł i czy miasto chce wrócić do tych inwestycji? Pytał radny Prawa i Sprawiedliwości Jacek Budziński:

Ja rozumiem, że te pieniądze będą uzupełnione czy te zadania zostaną wykonane później? Nie sądzę, byśmy mieli z t nich zrezygnować? 

– Inwestycje miejskie mają być zrealizowane, ale za niższą kwotę – mówił wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. Z kolei prezydent Janusz Kubicki prosił radnych o pomoc klubom:

Apeluje do Państwa radnych abyśmy skończyli z szukaniem dziury w całym i pokazali, że miasto chce wspierać dwa zielonogórskie kluby. Ta uchwała ma pokazać, że jesteśmy za. Decyzja jest po Waszej stronie. 

Tymczasem podczas sesji radni Koalicji Obywatelskiej pytali również o Falubaz. W tym klubie miasto ma już swoje udziały. Czy zatem chcemy ponownie dokapitalizować klub? Pytał Sławomir Kotylak z Koalicji Obywatelskiej.

1,5 mln. poszło już na Falubaz. Teraz powinno pójść drugie 1,5 z konkursu. Teraz wspieramy 2 miliony. Jeśli takie wsparcie ma dotyczyć też Zastalu, to jestem za. Najpierw proszę o przedstawienie stanowiska klubów. Dziś ich nie ma, pytanie dlaczego. Czy prezydent z kimkolwiek to ustalał? 

Janusz Kubicki nie odpowiedział na pytanie zarówno o sposób finansowania Falubazu i Zastalu (zakup akcji zamiast dotacji) oraz model dokapitalizowania klubu żużlowego. Pytał za to radnych: czy jesteście za czy przeciw temu, by wspomagać kluby:

To państwo wciśniecie przycisk i pokażecie, czy chcecie żeby pieniądze poszły czy też nie. Koniec kropka. Nie da się stać okrakiem na barykadzie. 

Po burzliwej dyskusji ostatecznie 15 radnych zagłosowało za tą uchwałą, 1 z radnych zagłosował przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.

Pytaliśmy o zdanie Janusza Jasińskiego. Właściciel koszykarskiego klubu stwierdził, że nie był poinformowany o głosowaniu. “Ta uchwała jest dla klubu kompletnym zaskoczeniem i traktujemy ją jako ruch medialny. Jako klub, któremu miasto chce pomóc, oczekujemy m. in. rozpisania konkursu na dotację 1,5 mln. złotych”.

 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: