HOTLUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Radni PO chcą zmian. Obawiają się o samorząd

Radni zielonogórskiej Platformy Obywatelskiej domagają się od rządu, by ten zrekompensował straty wynikające z wprowadzenia tzw. Polskiego Ładu. W tej sprawie radni skierowali petycję do rządu. 

Chodzi o zmiany podatkowe, które najbardziej mogą dotknąć właśnie samorządy. Szef zielonogórskiego klubu PO Marcin Pabierowski podczas briefingu prasowego powiedział, że budżet Zielonej Góry niebawem może ucierpieć.

Dlatego chcemy ratować budżet Zielonej Góry w kontekście budżetu samorządów. To petycja do Rady Ministrów o rekompensatę jednostkom samorządów terytorialnych strat z wprowadzaniem zmian od osób fizycznych. To ubytki w dochodach własnych, programy dotacje, bieżąca praca miasta. 

Pabierowski dodaje, że straty wynikające w  wprowadzenia zmian podatkowych mogą sięgnąć nawet 46 milionów złotych. Jakie rozwiązanie proponują radni? Gminy muszą mieć większy udział w podatku PIT. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Adam Urbaniak mówił o petycji skierowanej w tej sprawie do rządu.

Ta petycja dotyczy tego, aby w ramach zrekompensowania strat kwotę udziału w podatku PIT z zwiększyć o 14 procent. To rozwiązanie jest proste i przejrzyste, wyjątkowy prosty mechanizm.
.

Radni apelowali również do prezydenta Janusza Kubickiego o transparentność i rozstrzygnięcie konkursu dla klubów sportowych w tym dla koszykarskiego Zastalu. Poza tym Platforma Obywatelska zaproponowała uchwałę, która ma na celu pomoc  najbardziej uzdolnionym sportowcom. Chodzi o system przyznawania stypendiów dla uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych. Do tych tematów jeszcze powrócimy.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: