HOTLUBUSKIE:ROZMOWA NA 96 FM:

Marcin Jabłoński : Raporty dały nam krzepiące informacje

Zarząd Województwa Lubuskiego otrzymał wczoraj absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2021 rok. Za było 19 radnych sejmiku, 10 przeciw. Żaden z radnych nie wstrzymał się od głosu.

Czy takie raporty i sprawozdania są najważniejsze? Zapytaliśmy o to Marcina Jabłońskiego. Członek zarządu województwa lubuskiego, który był gościem wtorkowej „Rozmowy na 96 FM” podkreślił, że przedstawione w poniedziałek informacje są krzepiące.

W tym sensie, że stan regionu i raport, który jest podstawą do udzielenia wotum zaufania, opisuje przyzwoity stan regionu. Daleki jestem od propagandy, ale te podstawowe parametry prezentują się dobrze. To pokazuje, że gospodarka i sytuacja ekonomiczna w regionie jest poprawna.

Przed udzieleniem absolutorium Sala Kolumnowa stała się areną do debaty nad sprawozdaniem rocznym i finansowym. Według radnych Prawa i Sprawiedliwości bez dotacji unijnych czy wpływów z podatków zarząd województwa może mówiąc kolokwialnie – gasić światło.

Taka jest konstrukcja ustrojowa państwa. Środki w budżecie państwa są dystrybuowane w części na potrzeby samego rządu, ale także w ogromnej części na potrzeby samorządów. Kiedyś uznano, że samorządy najlepiej wydają racjonalnie pieniądze. Szkoda, że w ostatnim czasie mamy do czynienia z szeroko zakrojoną centralizacją i tych środków do samorządów trafia coraz mniej.

Czy dla naszego regionu byłoby zatem lepiej, gdyby Platforma Obywatelska i cały zarząd województwa lubuskiego potrafiłyby współpracować z rządem? Mówiąc inaczej – potrafiły się z nim komunikować? To tylko niektóre z pytań, które często pojawiają się zarówno wśród naszych słuchaczy, jak i na politycznych salonach. Jaką opinię na ten temat ma Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego?

Jeśli trzeba współpracować, to tak się dzieje. Bierzemy udział w konkursach, które budzą w nas sprzeciw. Wypełniamy te “kupony’ w ramach np. Polskiego Ładu, zabiegamy o środki i w jakiejś części je otrzymujemy. Trudno nam zarzucić, że nie realizujemy zadań, że się obraziliśmy na rząd. Mówimy jednak jako region o centralizowaniu państwa, o tym, że się z niektórymi decyzjami nie zgadzamy i o tym, że pewien porządek państwa został w Polsce zaburzony.

„Rozmowa na 96 FM” w Radiu Index od poniedziałku do piątku, zawsze o 9.30.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X