HOTLUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Już nie hulaj dusza na hulajnogach! Weszły nowe przepisy

Są nowe przepisy dotyczące korzystania z hulajnóg elektrycznych. Zmiany weszły w życie w czwartek. Dla miłośników tych pojazdów oznacza to przede wszystkim przeniesienie się z chodników na ścieżki rowerowe. Jazda po tych pierwszych jest dopuszczalna tylko w wyjątkowych sytuacjach. 

Jeśli jednak już się zdarzy, że użytkownik hulajnogi będzie jechał chodnikiem, musi pamiętać o podstawowej zasadzie – pierwszeństwo tam ma zawsze pieszy. Kolejna zasada to dopuszczalna prędkość – wynosi ona maksymalnie 20 kilometrów na godzinę.

Powyżej 18 roku życia nie trzeba mieć do tego uprawnień. Osoby do 18 lat muszą jednak mieć odpowiednie uprawnienia. W postaci czy to karty rowerowej, czy też motorowej. Albo każdego już później wyższego uprawnienia na pojazdy mechaniczne.  

Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci do 10 roku życia.

Jest wąska furtka. W strefach zamieszkania. Tam gdzie pieszy może poruszać się całą szerokością drogi, ma bezwzględne pierwszeństwo. W tych miejscach dzieci do lat 10 mogą się tam poruszać na elektrycznych hulajnogach, ale pod warunkiem, że są pod opieką osoby dorosłej.

A wszystko po to, żeby było bezpieczniej. Użytkownikom hulajnóg elektrycznych zabrania się także zabierania na pojazd pasażerów oraz większych bagaży. Niedopuszczalne jest też przewożenie zwierząt. Złamanie przepisów oznacza mandat. Może on wynieść nawet pół tysiąca złotych.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: