HOTLUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Czy w Zielonej Górze powstanie Lubuskie Centrum Onkologii? Podjęto starania o jego budowę [WIDEO]

Stowarzyszenie “Teraz Lubuskie” chce stworzenia Lubuskiego Centrum Onkologii. Placówka miałaby powstać przy Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Dlaczego właśnie tutaj? Argumentem “za” są znajdujące się już i całkiem dobrze funkcjonujące fundamenty dla takiego ośrodka.

Chodzi o wchodzące w skład zielonogórskiej lecznicy między innymi takie oddziały jak chirurgia ogólna i onkologiczna, urologia oraz radiologia. Mówi Jakub Szczepański, wiceprezes Stowarzyszenia “Teraz Lubuskie”.

Dzisiaj pacjenci na niektóre badania muszą jeździć do Żar czy Gorzowa. To jest problematyczne. Chcemy stworzyć tutaj jedno rozbudowane centrum. Ponadto nie możemy dopuścić do tego, żeby nasza kadra za jakiś czas odeszła. Bo nie będzie możliwości rozwoju dla nich. 

Lubuskie Centrum Onkologii to jedno. Największą bolączką współczesnej medycyny, a dokładniej chirurgii onkologicznej, jest brak podstawowego sprzętu. Według szefa zielonogórskiej chirurgii, profesora Dawida Murawy, potrzebne jest wsparcie finansowe już ze strony lokalnych władz i samorządowców.

Banalna rzecz ktoś powie – laparoskopia. Czyli mało inwazyjne dziedziny. Nasze sprzęty są już zużyte. Narzędzia także. Brakuje też haków chirurgicznych. Mamy tylko jeden, potężny, niemiecki. Jak są dwa zabiegi, to jeden trzeba przeprowadzić starymi technikami. 

Zakup tego typu narzędzi i sprzętu wpłynąłby nie tylko na komfort pracy medyków. To przede wszystkim szansa na większą liczbę wykonywanych zabiegów, a także mniej inwazyjne leczenie pacjentów.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: