HOTLUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Co zrobić z odpadami? Hala zamiast spalarni w Zielonej Górze

Hala mechaniczno-biologicznego przerabiania odpadów ma powstać w Zielonej Górze. Taką deklaracje złożył w Radiu Index Krzysztof Sikora. Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej pytany był przez nas o to, co zrobić z odpadami i jaki pomysł ma Zielona Góra.

Od dłuższego czasu mówi się o tym, że jednym z pomysłów na “walkę” z odpadami i bezpieczeństwem ekologicznym w naszym mieście ma być spalarnia śmieci.  – Hala jest jednak lepszym rozwiązaniem – uważa Sikora.

Chcemy wybudować halę. W niej przerobimy 80 procent odpadów. Spalarnie w Szwecji przerabiają ok 49-52 procent odpadów. Dlatego Unia Europejska się zastanawia, czy termiczna obróbka odpadów powinna być kontynuowana. Miasto Zielona Góra nie będzie miało 500 milionów złotych, by wybudować własną spalarnię.  

Sikora dodaje, że spalarnie odpadów dziś się po prostu nie opłacają.  – Koszty są wysokie – dodaje prezes ZGK.

Jak popatrzymy na przykłady innych miast, to popatrzymy, że cena odpadów jest wyższa niż w Zielonej Górze. Spalarnia nie jest rozwiązaniem, a jej budowanie nie spowoduje utrzymania ceny i jej zahamowania. 

Dodajmy, że budowa hali jest wpisana do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy miałaby dokładnie powstać i przede wszystkim, ile miałaby kosztować.

 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: