HOTLUBUSKIE:

Chemią prosto w brzuch? W Zielonej Górze jest to już możliwe [WIDEO]

Zielonogórski szpital jako pierwszy w Polsce przeprowadził operacje zaawansowanego nowotworu z rozsiewem do otrzewnej. Było to możliwe dzięki specjalistycznemu aparatowi z Systemem Hipec Combat PRS+. Jest to pierwsze tego urządzenie nie tylko w lubuskiem, ale także w całym kraju. 

Na czym polega wyjątkowość tego sprzętu, a co za tym idzie także zabiegu? Okazuje się, że umożliwia on, już po przeprowadzeniu operacji usunięcia guza, pompowanie bezpośrednio do brzucha pacjenta chemioterapeutyka. Mówi profesor Dawid Murawa, kierownik zielonogórskiego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

Dwutlenek węgla powoduje znacznie lepsze rozprowadzenie chemioterapeutyka po wszystkich zakamarkach. Druga rzecz, już udowodniona, że ten dwutlenek węgla powoduje lepszą penetrację w głąb tkanek, w stosunku dla metody, która była dostępna wcześniej.

Obecnie aparat stosuje się u pacjentów z rakiem żołądka, jelita grubego oraz jajników.

Metodę można stosować do zaawansowanych nowotworów w obrębie klatki piersiowej. Wydaje się, że to ciekawa droga do kolejnych rzeczy, jeśli chodzi o torakochirurgię. Możliwości klasyczne się kończą. Hipec z dwutlenkiem węgla stwarza nowe możliwości.

Dodajmy, że nowoczesne urządzenie do walki z nowotworami przyjechało do Zielonej Góry z Hiszpanii. Zakup aparatu był możliwy dzięki pieniądzom od darczyńców. Pozyskała je Fundacja Chirurgii i Onkologii Polskiej CHOP im. Prof. Pawła Murawy.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: