HOTLUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Bałagan w zielonogórskich lasach. Jak temu zaradzić?

Bałagan, śmieci i to w sporych ilościach – takie widoki w zielonogórskich lasach to niestety codzienność.

Bezmyślność, a może bezczelność leśnych śmieciarzy ma wpływ nie tylko na estetykę, ale bezpośrednio zagraża zwierzętom. Mówi Ewelina Fabiańczyk Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Zagrożenia są ogromne. Przede wszystkim te środowiskowe. Przez śmieci powodujemy zagrożenie gleb, wody pilnej jak również są to zagrożenia dla zwierząt. 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych wkracza do akcji i karze mandatami. W tym roku na gorącym uczynku zostało złapanych 16 osób. A mamy dopiero kwiecień. Mówi  Paweł Wcisło z Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze:

Jest to egzekwowane w wysokości do 500 złotych. Jeśli jest to zbieg wykroczeń, na przykład wjazd samochodem, to wtedy kara wyniesie 1000 złotych. 

Śmieci zwiększają zagrożenie pożarem. Jeśli się zapalą, możemy mieć do czynienia z emisją niezwykle niebezpiecznych toksyn. W przypadku śmiecenia na większą skalę, leśnicy mają prawo złożyć do sądu wniosek o ukaranie. Jeśli śmieciarze nie boją się takich widoków, może chociaż przestraszy ich wizja 5 tys. zł kary.

Zobacz więcej
Back to top button
X