ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zasady bezpiecznego opalania

Rozpoczęło się długo wyczekiwane przez wszystkich lato. Wielu z nas będzie chętnie korzystać z kąpieli słonecznych. Słońce poprawia nastrój, pobudza produkcję hormonu szczęścia – serotoniny.

Pod wpływem słońca w organizmie wytwarzana jest witamina D3 odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i wzmacniająca kości. Ale nieumiejętne korzystanie ze słońca może doprowadzić do poparzeń, podrażnień, szybszego starzenia się skóry, przyspiesza powstawanie zmarszczek, może powodować nowotwory. Na negatywne działanie promieni słonecznych najbardziej narażona jest skóra dzieci, która jest delikatna i bardziej podatna na wszelkie zmiany.

Stosowanie kosmetyków z filtrem 

Niezbędne jest stosowanie kosmetyków z filtrem. Kremy i olejki do opalania kupione np. w bee.pl powinny towarzyszyć nam podczas każdej kąpieli słonecznej.

Na każdym kosmetyku do opalania zamieszczona jest informacja o SPF – wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej. Wysokość filtra ochronnego należy dopasować do swej karnacji. Im wyższy faktor, tym lepiej zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Krem ochronny należy nakładać na skórę w dużej ilości, aplikację trzeba ponawiać co 2 godziny. Starajmy się unikać ekspozycji na słońce pomiędzy godziną 11 a 15, w tych godzinach promienie UV są najbardziej niebezpieczne.

Kosmetyków z filtrem należy używać bez względu na odcień karnacji. Mitem jest, że osoby z ciemną karnacją mogą bez żadnych konsekwencji przebywać na pełnym słońcu bez stosowania kremów z filtrem. Ochrona przeciwsłoneczna nie powinna być uzależniona od odcienia skóry.

Przed słońcem należy chronić znamiona i pieprzyki. Narażone na promieniowanie słoneczne mogą przekształcić się w nowotwory skóry. Należy smarować je kremem z wysokim filtrem albo zakryć ubraniem.

Na stały kontakt z promieniowaniem słonecznym narażona jest skóra twarzy. Jest też bardziej podatna na jego negatywne działanie. Pod wpływem słońca na twarzy często pojawiają się przebarwienia, zaostrzają się zmiany trądzikowe, pojawiają się nowe zmarszczki. Aby tego uniknąć, warto sięgać po kremy z wysokim filtrem. Dodatkową ochronę stanowią podkłady zawierające filtry przeciwsłoneczne.

Nakrycie głowy i okulary z filtrami

Podczas opalania często zapominamy o nakryciu głowy. Słońce jednak negatywnie działa na włosy, zakładanie podczas opalania czapki czy kapelusza chroni włosy i delikatną skórę głowy przed promieniami UV. Zapobiega udarowi słonecznemu. Nie wolno zapomnieć o oczach, ale nie powinny być to okulary ze straganu, tylko okulary z filtrami.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00