ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Remontujemy dach — papa czy membrana EPDM?

Duże uszkodzenia dachu mogą wymagać wymiany pokrycia na nowe. Papa czy membrana EPDM? Które z nich okaże się lepszym wyborem?

Większość dachów domów, zwłaszcza tych wybudowanych w latach 70. i 80., pokrywa papa bitumiczna. Biorąc pod uwagę jej żywotność, która wynosi z reguły około 40 lat, dziś wiele dachów z papy wymaga gruntownego remontu, a nierzadko wymiany pokrycia na nowe.

Kiedy potrzebny jest remont…

Niewielkie uszkodzenia dachu w postaci dziur czy purchli możesz z powodzeniem załatać samodzielnie. Jeśli jednak skala uszkodzeń jest zdecydowanie bardziej rozległa, niezbędna jest wymiana całego pokrycia.

Ważne: jeśli nie masz gruntownego doświadczenia w wykonywaniu prac remontowych i budowlanych, przed wykonaniem remontu dachu skonsultuj jego stan ze specjalistą. Podejmowanie samodzielnych decyzji może narazić Cię na długofalowe, nieprzyjemne (i kosztowne) konsekwencje.

Jakie pokrycie dachu wybrać?

Do najpopularniejszych materiałów stosowanych w celu pokrycia dachu płaskiego należą papy bitumiczne i membrany EPDM. Czym się od siebie różnią?

mat. prasowe

Papa a membrana EPDM — podstawowe różnice

Tradycyjne papy bitumiczne święciły swoje triumfy kilkadziesiąt lat temu. Choć są materiałem trwałym i wytrzymałym, lata świetności mają już za sobą. W zależności od rodzaju papy oraz na skutek działania czynników atmosferycznych pokrycie dachu płaskiego w miarę upływu czasu traci szczelność. Celem renowacji dachu płaskiego jest przywrócenie mu należytej funkcjonalności. Czasami wystarczy drobna naprawa, ale kiedy uszkodzenie dachu jest duże, warto się zastanowić nad remontem całego dachu. Alternatywą dla takich produktów są nowoczesne papy — osnowy z włókien szklanych pokryte impregnatem (np. z modyfikowanego asfaltu i posypką). Aby zachować pełną funkcjonalność dachu, papę należy układać dwuwarstwowo. Mocowanie odbywa się przy pomocy specjalnych lepików (stosowanych na zimno lub na gorąco) albo palnika. Nowoczesne papy bitumiczne wyróżniają się dużą wytrzymałością, elastycznością i odpornością na czynniki chemiczne.

Membrany EPDM to nowoczesne materiały stworzone z syntetycznego kauczuku. Dzięki wykorzystaniu takiego surowca są ogromne elastyczne (ich rozciągliwość wynosi nawet 300%!) i żywotne (do 50 lat). Precyzyjne pokrycie dachu membraną wymaga nałożenia tylko jednej warstwy. Dzięki długim (do kilkudziesięciu metrów) i szerokim (do kilkunastu metrów) arkuszom do pokrycia całej powierzchni z powodzeniem wystarczy jeden.

Membrany EPDM są odporne na zmienne temperatury, promieniowanie UV i ozon. Nie wymagają specjalistycznej konserwacji, a ewentualne uszkodzenia można szybko usunąć przy pomocy specjalnej taśmy.

Papa czy membrana — co wybrać?

Wybór materiału, który najlepiej sprawdzi się na konkretnym dachu, powinien zależeć od indywidualnych czynników i preferencji domowników. Spore znaczenie ma także budżet. Choć membrany EPDM zapewniają lepsze efekty wizualne, a ich trwałość wynosi nawet 50 lat, są nieco droższe od pap. A to dla wieku osób może być ważnym kryterium wyboru.

Źródło: https://www.dohmann.pl/remont-dachu-plaskiego/.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: