ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jaka jest kwota wolna od podatku i jak zmieniała się na przestrzeni lat?

Płacenie podatków jest obowiązkiem każdego polskiego obywatela. Każdego roku podatnicy muszą rozliczyć się ze swoich dochodów z ubiegłego roku podatkowego, poprzez złożenie odpowiednich deklaracji PIT. W wyniku rozliczenia zostaje naliczony odpowiednio wysoki podatek dochodowy, który większość obywateli musi płacić na rzecz fiskusa. Jednak nie każdy jest zobowiązany do zapłacenia tego podatku. Istnieje grupa osób, które mimo osiągnięcia dochodu w poprzednim roku nie są winni żadnego podatku. Wynika to z faktu, że ludzi ci osiągnęli mniejszy dochód niż wynosi kwota wolna od podatku.

Czym jest kwota wolna od podatku?

Jeżeli podatnik polski w danym roku podatkowym osiągnie dochód (przychód – koszty uzyskania przychodu) mniejszy albo równy kwocie wolnej od podatku, wtedy nie zapłaci ani grosza podatku dochodowego. Jednak należy pamiętać, że nawet jeśli nic nie zarobimy, musimy wykonać rozliczenie PIT w określonym w swoim urzędzie skarbowym. Trzeba także mieć świadomość, że kwota wolna obowiązuje jedynie osoby, które rozliczają się według skali podatkowej. Jeżeli dany podatnik nie zarobi więcej niż obowiązująca w danym roku podatkowym suma kwoty wolnej, otrzyma z urzędu skarbowego zwrot nadpłaconego podatku(chyba, że zdecyduje inaczej albo będzie miał jakieś zaległości).

Podstawy prawne kwoty wolnej od podatku

Pojęcie kwoty wolnej od podatku jest zdefiniowane przez art. 27 ust 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Każdego roku kwota wolna od podatku podlega weryfikacji przez Ministra Finansów. Aktualnie w 2019 roku wynosi ona w Polsce 8000 złotych.

Polska na tle innych krajów Europy

Wiele osób uważa, że kwota wolna od podatku w naszym kraju jest zdecydowanie za niska. Jeżeli porównamy Polskę z innymi krajami Europy, faktycznie dojdziemy do wniosku, że jesteśmy na szarym końcu zestawienia. Pod tym względem wyprzedzają nas niemal wszystkie kraje starego kontynentu. W przypadku niektórych krajów takich jak Wielka Brytania, Cypr, Luksemburg, Austria, Polska wypada bardzo blado, gdyż kwota zwalniająca z podatku obywateli wymienionych krajów jest kilkukrotnie wyższa (kilkanaście tysięcy euro). Również kraje, które uważamy za nieco mniej rozwinięte od Polski mają kwoty wolne od podatku nieco wyższe (Słowacja – około 4000 euro, Grecja – ponad 2000 euro, Litwa około 2000 euro).

Kwota wolna od podatku w przeszłości

Kwota zwalniająca z płacenia podatku dochodowego na przestrzeni lat ulegała zmianom, jednak nie były to zmiany częste ani spektakularne. Można śmiało stwierdzić, że w naszym kraju kwota wolna od podatku była zawsze niska i nadal niska pozostaje. Jeżeli sięgniemy do danych historycznych zauważymy, że od roku 2000 do 2014 omawiana kwota została podniesiona jedynie o około 800 zł.

W pierwszym roku, w którym Polacy składali zeznanie PIT(rok 1993 i zeznanie za rok 1992) kwota wolna od podatku wynosiła 4 miliony 320 tysięcy ówczesnych złotówek.

Biorąc pod uwagę najnowszą historię naszego kraju (od 2000 roku) kwota wolna od podatku przedstawiała się następująco:

  • rok 2000 – 2295,79 zł
  • rok 2001 – 2596,43 zł
  • rok 2002 – 2727,16 zł
  • rok 2003 do roku 2006 – 2789,89 zł
  • rok 2007 – 3013,17 zł
  • rok 2008 do roku 2016 – 3091 zł
  • rok 2017 – 6600 zł
  • rok 2018 – 8000 zł

Widać wyraźnie, że dopiero ostatnie lata przyniosły większych rozmiarów podwyżki kwot wolnych. Aktualnie wszyscy podatnicy, których dochód nie przekroczy kwoty 8000 złotych, zostaną zwolnieni z konieczności płacenia podatku.

Po co jest kwota wolna od podatku?

Jest to kwota, która ma sprawić, że ludzie zarabiający najmniej będą mieli nieco lżej dzięki temu, że nie zapłacą podatku dochodowego. W praktyce z kwoty tej korzysta jednak niewiele osób. Najczęściej są to ludzie niepracujący, które czasami dorabiają albo osoby pracujące jedynie w czasie wakacji. Omawiana kwota jest też często wykorzystywana przez studentów, którzy czasami pracują gdzieś dorywczo. Zmniejszanie kwoty wolnej od podatku jest bez wątpienia dobrym procederem dla przeciętego obywatela. Według zapowiedzi niektórych polityków obowiązująca kwota ma zostać jeszcze bardziej zwiększona, co może sprawić, że obejmie zdecydowanie więcej podatników niż aktualnie.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pitax.pl. Dzięki PITax rozliczysz swoje podatki w prosty i wygodny sposób nie wychodząc z domu.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00