ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Budujesz dom? Sprawdź jaki garaż będzie najlepszym wyborem!

W obecnych czasach wiele osób zastanawia się nad taką kwestią jak: garaż w domu - wolnostojący czy wbudowany? Warto się tego dowiedzieć oraz poznać zalety i wady obu rozwiązań.

Zalety garażu wbudowanego
Aktualnie inwestorzy budujący budynki mieszkalne dość często decydują się na takie rozwiązanie, jak garaż wbudowany, ponieważ ma ono szereg korzystnych aspektów. Przede wszystkim garaż wbudowany gwarantuje oszczędność miejsca na działce. Ma to szczególne zastosowanie w przypadku działek o stosunkowo małych rozmiarach. Dodatkowo do garażu tego rodzaju można bez większych problemów przejść bezpośrednio z domu, bez narażania się na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, śnieg oraz deszcz. Budowa garażu w bryle domu z całą pewnością jest tańszym rozwiązaniem niż budowa garażu wolnostojącego. Dodatkowo takie działanie jest możliwe już na etapie budowy bryły budynku. Garaż wbudowany to dodatkowe wejście do domu, które również poprawia jego estetykę. Dom wygląda bardziej solidnie i jest masywniejszy.
Wady garażu wbudowanego
Garaż wbudowany to rozwiązanie, które ma również pewne wady. Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji związanej z budową tego rodzaju budynku. Przede wszystkim wbudowany garaż ogranicza powierzchnię użytkową domu. W tym przypadku istnieje również konieczność przygotowania dodatkowego odwodnienia, które zapobiegnie nadmiernemu działaniu wilgoci. Oprócz tego garaż wbudowany w bryłę budynku może spowodować przedostawanie się do wnętrz nadmiernej ilości hałasu oraz spalin, które pochodzą z działania pojazdów. Dlatego w tej sytuacji warto zadbać o zastosowanie odpowiednio szczelnych drzwi pomiędzy garażem a wnętrzem domu. Garaż wbudowany może również zwiększać koszty ogrzewania, ponieważ ta część domu także powinna być we właściwy sposób ocieplona.
Zalety garażu wolnostojącego
Kolejnym rozwiązaniem, które można wykorzystać podczas budowy garażu, jest stworzenie budynku wolnostojącego. Na pewno sprawdzi się to w wielu przypadkach. Garaż wolnostojący nie zmniejsza powierzchni użytkowej domu i nie trzeba go w dodatkowy sposób ogrzewać. Wśród głównych zalet takiego rozwiązania można również wymienić brak przedostawania się spalin oraz hałasów do wnętrza domu. Oprócz tego w garażu wolnostojącym można również umieścić pomieszczenie gospodarcze, w którym z powodzeniem będzie można przechowywać wszystkie niezbędne sprzęty oraz inne przedmioty. Koszty budowy garażu wolnostojącego mogą być mniejsze niż wbudowanego, jednak zależne jest to również od rodzaju zastosowanych materiałów. Jednak koszty ocieplenia tego rodzaju budynku z całą pewnością są niższe.
Wady garaż wolnostojącego
Garaż wolnostojący to rozwiązanie, które może mieć również pewne wady. Wśród nich wymienia się przede wszystkim konieczność uzyskania pozwolenia na budowę, jeśli powierzchnia budynku przekroczy trzydzieści pięć metrów kwadratowych. Dodatkowo w celu wybudowania garażu wolnostojącego należy zakupić odpowiedni projekt oraz opłacić podatek za osobny budynek gospodarczy. Garaż wolnostojący wymaga również stworzenia odpowiedniego odwodnienia, które będzie zapobiegało jego zalaniu, a także nadmiernemu działaniu wilgoci. Oprócz tego dla wielu osób garaż wolnostojący może być mało funkcjonalnym rozwiązaniem, ponieważ, żeby do niego dotrzeć, należy opuścić budynek domu. W przypadku garażu wbudowanego nie ma takiej konieczności.
Ile kosztuje projekt garażu?
Wiele osób zastanawia się, ile dokładnie kosztuje projekt garażu. Projekty garażu mają dość zróżnicowane ceny. Zależne są one od tego, czy jest to projekt gotowy, czy też projekt indywidualny. Indywidualny projekt garażu na pewno będzie miał wyższą cenę niż projekt gotowy. Dodatkowo podczas wyboru projektu warto zwrócić uwagę na ogólne koszty budowy danego garażu. Są one zależne od wielu istotnych czynników, wśród których można wymienić rozmiary całej konstrukcji, typ wybranego zadaszenia, a także ogólny kształt bryły garażowej. Warto dostosować wygląd oraz konstrukcję garażu do swoich potrzeb i stylu domu. Projekty garaży można znaleźć na stronach internetowych biur architektonicznych takich jak Archeton, Archipelag, MG Projekt

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00