ŻUŻEL:

„Bally” najlepszy

Z pierwotnie ustalonej listy zawodników startujących zostało jedynie ośmiu zawodników. Krzysztof Kasprzak, Rafał Dobrucki, Sebastian Ułamek, Tomasz Gollob, Tomasz Chrzanowski, Robert Kościecha, Janusz Kołodziej, Wiesław Jaguś, Rune Holta i Mariusz Węgrzyk wycofali się z rywalizacji. Skutkiem tego kolejni zawodnicy wskakiwali do stawki turnieju finałowego, ale to i tak było za mało i nikt nie wystartował z numerem trzecim.

Zawody rozpoczęły się od zwycięstwa Adriana Miedzińskiego. Oprócz zawodnika z Torunia w pierwszej serii startów zwyciężali leszczynianie Jarosław Hampel i Damian Baliński oraz Indywidualny Mistrz Polski, Adam Skórnicki. Wielkiego pecha miał reprezentant gospodarzy, Daniel Jeleniewski, bowiem zanotował on defekt na prowadzeniu w gonitwie trzeciej.

W kolejnej serii aspiracje do zwycięstwa we wrocławskim turnieju potwierdzili Skórnicki, Baliński i Miedziński, którzy pewnie wygrali swoje biegi, a za nimi plasowali się z pięcioma punktami Jarosław Hampel i z czterema Piotr Protasiewicz, który stoczył ciężki bój w wyścigu szóstym ze swoim imiennikiem Świderskim oraz Rafałem Trojanowskim z Poznania. Wielkopolski ”Skorpion” prowadził przez ponad trzy okrążenia, skutecznie odpierając ataki zawodnika z Zielonej Góry. Jednak na pierwszym wirażu poznaniak spadł na drugie miejsce, a tuż przed linią mety drugiej lokaty pozbawił go Piotr Świderski i tak Trojanowski musiał zadowolić się jednym punktem.

Z biegu na bieg sytuacja w turnieju finałowym robiła się coraz ciekawsza. Swego pogromcę znalazł Indywidualny Mistrz Polski – Skórnicki, a kolejnych trzech punktów pozbawił go pechowiec z początku zawodów, Daniel Jeleniewski. Wciąż niepokonani pozostawali Damian Baliński i Adrian Miedziński, a ważne punkty zdobyte przez Hampela czy Norberta Kościucha powodowały, że w czołówce klasyfikacji robiło się coraz ciaśniej, a co za tym idzie coraz ciekawiej. Po 12 wyścigach prowadzili Miedziński z Balińskim – 9 punktów, za nimi Skórnicki – 8, Hampel z siedmioma ”oczkami” i dość niespodziewanie Kościuch z punktami sześcioma.

W biegu nr szesnaście doszło do bezpośredniego starcia prowadzącej trójki. W pierwszym podejściu do tego wyścigu aż trzech zawodników zapoznało się z nawierzchnią toru Stadionu Olimpijskiego. Damian Baliński delikatnie wypchnął Romana Povazhnego, a ten wpadł w Adama Skórnickiego i cała trójka runęła na tor. Na szczęście zawodnicy wyszli z wypadku bez szwanku, a jedyną stratę zanotował zawodnik z Poznania, bowiem na skutek upadku zniszczeniu uległa jego maszyna, a ta zastępcza nie spisywała się tak dobrze, jak pierwsza. W powtórce zwyciężył ”Bally” przed Povazhnym, Miedzińskim i ”Skórą”. Po czterech seriach startów z kompletem punktów prowadził Baliński, a ja nim miejsca zajmowali Hampel i Miedziński z 10 ”oczkami”.

W biegu osiemnastym zwyciężył Jarosław Hampel, ale drugi na metę wpadł Damian Baliński, co oznaczało, że zwycięży w 48. edycji Złotego Kasku. Natomiast jeden punkt w gonitwie dwudziestej dawał Adrianowi Miedzińskiemu trzecie miejsce w turnieju, a co za tym idzie automatyczny awans do ćwierćfinału eliminacji GP 2010.

Sobotnie zawody były ostatnimi na wrocławskim owalu przed przebudową. Tor zostanie skrócony o około 30 metrów, poszerzony o 2 metry na łukach i prostych i co najważniejsze, wyprofilowany pod kątem 5% na łukach i 2,5 % na prostych. Tak więc ostatnim rekordzistą starego toru we Wrocławiu został Australijczyk Jason Crump, który 1 czerwca tego roku osiągnął rezultat 63,1 sekundy, a ostatnim zwycięzcą Tomasz Jędrzejak, który wygrał gonitwę dwudziestą.