KULTURA:

Zaćmienie Słońca w ZUS

Ogłoszony przez ZUS w Biuletynie Informacji Publicznej przetarg na 130 tys. dyskietek zakończył się 20 listopada. Ale co to jest ta dyskietka? Najstarsi górale na pewno wiedzą, że dyskietka to nośnik pamięci, prababcia dzisiejszego pendrive. Ze względu na swoją małą pojemność (mieści 1,44 Mb) można na niej zapisać przeważnie tylko pliki tekstowe, które zresztą można w bardzo szybki sposób utracić, np. przykładając do nośnika telefon komórkowy podczas połączenia.

No ale co w tak nowoczesnych budynkach ZUS mają robić takie ilości dyskietek, które raczej nadają się do złomowania niż do użytku? A, bo po pierwsze, nie po to Zakład Ubezpieczeń przez dziesięć lat wdrażał nowy system informatyczny, za który zresztą zapłacił firmie PROKOM dwa miliardy złotych żeby teraz wydawać pieniądze na jakieś fiu bździu, zamiast na sprawdzone metody. Po drugie, jak powiedział rzecznik prasowy ZUS, taki sposób przenoszenia danych między komputerami jest dla pracowników owej instytucji najprostszy i basta! Kamień z serca firmie, która widziała w zalegających na magazynie dyskietkach jedynie opał na zimę.

Decyzja o kontrowersyjnym zakupie wydaje się z gatunku takich, jak występ Jolanty R. w „Tańcu z gwiazdami”, zwłaszcza, że cena dysku o pojemności 200 GB (łączna ilość pamięci na zakupywanych dyskietek to ok. 187 GB) wynosi ok. 200 zł. Możliwe że ZUS nie chce zrywać z tradycją, gdyż w roku ubiegłym certyfikaty do programu Płatnik (jedyny program do rozliczana się z tym urzędem) też były dostępne tylko na dyskietkach.
A wiadomo, jeśli chodzi o tradycję, cena nie gra roli.

I można się pytać, czy ktoś jeszcze (oprócz pracowników ZUS rzecz jasna) używa dyskietek? Oczywiście! Choć nie do końca zgodnie z ich przeznaczeniem. Miłośnicy zjawisk astronomicznych doskonale wiedzą, że umieszczona wewnątrz tarczka doskonale nadaje się do oglądania przez nią np. zaćmień Słońca. Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widziane z terytorium Polski ma się wydarzyć w 2135 roku. Chyba, że w ZUS wiedzą o jakimś zaćmieniu, o którym my nie wiemy?
  Autor: Grzegorz Czarnecki

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00