KULTURA:

[Grało się] Niebieski jeż biegnie na ratunek

Sonic the Hedgehog jest pierwszą grą z serii stworzonej przez Hirokazu Yasuhara i wydanej przez Sega w 1991 roku. Pierwotnie tytuł ukazała się na oryginalnej konsoli wydawcy, Sega Mega Drive. Zarówno gra, jak i platforma przez wiele lat konkurowały z produkcjami Nintendo.

Fabuła pierwszej odsłony kręci się wokół działań głównego antagonisty serii, Dr. Robotnika, który znany jest również jako Dr. Eggman. Szalony naukowiec porwał wszystkie zwierzęta i zamienił je w roboty, by te znalazły dla niego siedem szmaragdów chaosów. Sonic chcąc uratować swoich przyjaciół postanawia powstrzymać działania złoczyńcy.

Sonic the Hedgehog jest doskonałym przykładem gry platformowej. Plansze, zwane strefami, są przedstawione w układzie horyzontalnym. W celu przejścia poziomu, gracz musi kierować się w prawu unikając wszelkich zagrożeń. Głównymi przeciwnikami są roboty, które można zniszczyć naskakując na nie. Po osiągnięciu odpowiedniej prędkości Sonic zamienia się w kulę, która niszczy wszystkich. Poza tym na planszy występują takie elementy jak kolce, przepaście, czy pętle. Na każdym poziomie znajdują się różne power-up’y zamknięte w telewizorkach np. dodatkowe życie, czy chwilowa niezniszczalność.

Istotnym aspektem gry są pierścienie rozproszone w każdej sferze. Oprócz oczywistej funkcji podnoszenia wyniku końcowego, odgrywają również inną rolę. W momencie, gdy Sonic zostanie zraniony upuszcza 20 pierścieni, jeśli jeż nie posiada żadnego z nich, a odniesie obrażenia to traci jedno życie i gra zacznie się od nowa. Po zebraniu 100 obrączek otrzymuje się dodatkowe życie. Z każdym ukończeniem poziomu istnieje możliwość przejścia do rundy bonusowej, w której można zdobyć jeden ze szmaragdów chaosu. Warunkiem jest posiadanie 50 pierścieni i przeskoczenie przez wielką obręcz na końcu planszy. W późniejszych grach po zebraniu wszystkich siedmiu klejnotów, Sonic może zmienić się w swoją super formę.

Na chwilę obecną wydano 43 gry skupiające się na przygodach niebieskiego jeża, z czego ostatnia pojawiła się w tym roku na urządzenia mobilne. Sonic doczekał się również kilku seriali animowanych oraz komiksów. Ponadto sama postać mocno wryła się w popkulturę. Słynny jeż pojawił się w innych produkcjach np. w serii Super Smash Bros, czy w filmie Ralph Demolka.

Za stworzeniem Sonica kryje się pewna historia. W celu zyskania jak największej popularności władze Segi zorganizowały badania wśród graczy na temat wyglądu nowej postaci. Z pośród nadesłanych prac pojawiło się wiele zwierzęcych postaci jak pancernik, czy pies. Jedną z propozycji była postać korpulentnego mężczyzny, przypominającego z twarzy Teodora Roosevelta, ubranego w piżamę z poduszką pod pachą. Projekt tak się spodobał twórcom gry, że postanowili go wykorzystać do stworzenia Dr. Robotnika. Zwycięską pracą okazał się Mr. Needlemouse autorstwa Naoto Ohshima. Niebieski kolor jeża został wybrany ze względu na barwę logo Segi. Z czasem zmieniono imię na Sonic, za względu na jego zdolność poruszania się z ponaddźwiękowa prędkością.

Autor: Maciej Skorżepo

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00