KULTURA:

Co można robić nocą w wakacje?

21 czerwca od godziny 5:46 rozpocznie się najdłuższy dzień w roku: tak zwane przesilenie letnie, czyli moment, w którym oś Ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońca. Tego dnia rozpocznie się astronomiczne lato, a dla wielu z nas wakacyjne wyprawy. W wieczorne wakacyjne eskapady po różnych zakątkach świata i Polski warto zatrzymać się na chwilę i spojrzeć w górę.

Osoby, które będą przebywać w Indiach, Chinach, Japonii, Indonezji lub Filipinach w dniu 22 lipca będą miały niesamowite szczęście, ponieważ będą miały zaobserwować najdłuższe całkowite zaćmienie Słońca w tym stuleciu (około siedmiu minut). Warto przypomnieć, że podczas tego zjawiska występuje półmrok oraz można zobaczyć koronę słoneczną. A z kolei w Polsce w dniach 7 lipca i 5 sierpnia w nocy będzie można zobaczyć półcieniowe zaćmienie Księżyca. Księżyc wówczas przesuwa się przez stożek półcienia Ziemi.

W dniu 4 sierpnia patrząc w nieboskłon i widząc tak zwane „spadające gwiazdy” będzie można wypowiedzieć życzenia. Rój meteorów o nazwie „Perseidy” będzie najbardziej aktywny spośród rojów w wakacje. Pomimo, że pozostałe będą trochę słabsze, gorąco polecam do obserwacji i wypowiadania kolejnych życzeń przy „spadających gwiazdach”.

Pozostałe roje meteorów, maksima oraz ich aktywność:
– Lirydy, maksimum 11czerwiec, częstotliwość 10 – 15 na godzinę, gwiazdozbiór Lutnia Płd delta
– Akwarydy, maksimum 23 lipiec, częstotliwość 14 – 20 na godzinę, gwiazdozbiór Wodnik
– Perseidy, maksimum 4 sierpnia, częstotliwość 60 – 120 na godzinę, gwiazdozbiór Perseusz

W czasie trwania misji Apollo 11 w 1969 roku Neil Armstrong po razy pierwszy postawił stopę na Księżycu wypowiadając słynne już zdanie „To jest mały krok człowieka, ale wielki dla ludzkości”, a 20 lipca przypada czterdziestolecie rocznicy tego wydarzenia. W pełni blasku Księżyc będzie można podziwiać 7 lipca oraz 5 sierpnia.

Tuż przed wschodem Słońca na wschodnim niebie będzie można zobaczyć piękną planetę Wenus (jasność -4 magnitudo) i nieco ciemniejszą czerwoną planetę Marsa (1,26 magnitudo). Obydwie planety w wakacje znajdują się w gwiazdozbiorze Byka. Chwilę przed wschodem Słońca będzie wschodzić również Merkury – niestety nie będzie widoczny.

Zachęcam do ściągnięcia darmowego programu, domowego planetarium Stellarium, w którym będzie można zobaczyć wszystkie planety. Życzę wszystkim udanych nocnych obserwacji!

 

 

Autor: Sebastian Sobiech

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00