MUZYKA:

Triumf zielonogórskiej piosenki

2 czerwca równolegle z Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej odbył się w Opolu XX Ogólnopolski Festiwal Piosenki „Piosenkobranie 2012”. Do finału na podstawie nagrań demo zakwalifikowano zielonogórską reprezentację prowadzoną przez nauczycieli Elżbietę Sawicką i Ireneusza Sawickiego ze Studia Piosenki „Rezonans”, działającego w MCKiE „Dom Harcerza”. Mimo dużej konkurencji oraz bardzo wysokiego i wyrównanego poziomu wykonawczego, co bardzo podkreślali jurorzy, reprezentanci „Rezonansu” odnieśli na opolskim festiwalu ogromny sukces. W plenerowym finale, w centrum miasta, wystąpiło 52 wykonawców w czterech kategoriach wiekowych. Finalistów oceniało jury pod przewodnictwem znakomitego wokalisty – Mieczysława Szcześniaka.

Decyzją jury w II kategorii 11-13 lat III miejsce zdobyła reprezentantka zielonogórskiego „Rezonansu” – Anna Szakoła. W kategorii 14-16 lat II miejsce wywalczyła Wiktoria Płachta, a w najstarszej kategorii 17-24 lat cenne III miejsce przypadło 17 letniej Natalii Wilusz, dla której jest to ogromny sukces, gdyż przyszło jej walczyć w tej kategorii nawet ze studentami kończącymi studia wokalne. Jurorzy podkreślali, że bardzo wysoki poziom wykonawczy uczestników spowodował problem z wyborem laureatów, dlatego też sukcesy swoich wychowanków bardzo cenią sobie nauczyciele „Rezonansu” – Elżbieta Sawicka i Ireneusz Sawicki, których wychowankowie występowali w tym festiwalu po raz pierwszy.

Kilka dni wcześniej, bo w dniach 25-26 maja odbył się w Legnicy XVII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Ekologicznej „Ekopiosenka 2012”. Tam również członkowie Studia Piosenki Rezonans odnieśli spory sukces, zajmując miejsca na podium lub otrzymując wyróżnienia. Decyzją jury, pod przewodnictwem Janusza Tylmana (pianista, kompozytor, twórca muzyki filmowej, teatralnej i musicali), w kategorii solistów do 10 lat I miejsce zdobyła reprezentantka zielonogórskiego „Rezonansu” – Maja Konaszewska. W kategorii solistów 11-13 lat I miejsce wywalczyła Anna Szakoła, a III miejsce w tej samej kategorii zdobyła Karolina Kogut. W najstarszej kategorii wiekowej 14-19 lat II miejsce zdobyła gimnazjalistka – Wiktoria Płachta, a licealistce Natalii Wilusz przypadło cenne wyróżnienie. Ponadto jury przyznało nauczycielom „Rezonansu” dyplomy uznania za profesjonalne przygotowanie młodych wykonawców do festiwalu.

Autor: Radio Index