KSIĄŻKA:

Studencie chwyć za dobrą książkę. Akademickie Radio Index Poleca

Jeśli szukacie dobrych, ciekawych i naukowych książek bardzo dobrze trafiliście. W programie “Godzina Rektorska” wraz z Jadwigą Matuszczak z Pedagogicznej Biblioteki im. Marii Grzegorzewskiej polecamy naszym słuchaczom książki, które warto przeczytać. W naszym pierwszym spotkaniu na antenie Akademickiego Radia Index rozmawialiśmy o pozycjach idealnych dla studentów kierunków pedagogicznych, a także mieliśmy coś dla miłośników postaci Wisławy Szymborskiej: 

“Literatura dla dzieci”  : podręcznik dla studentów kierunków pedagogicznych / Antoni Smuszkiewicz ; Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Wyd. 1, dodr. – Poznań : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 2016.

Antoni Smuszkiewicz, profesor Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, pochylił się nad zagadnieniami polskiej literatury dla dzieci i młodzieży. Wybrane teksty literackie szeroko osadził w kontekście pedagogicznym oraz historycznoliterackim. Swoim rozważaniom nadał formę podręcznika, przeznaczonego dla studentów kierunków pedagogicznych, które kształcą przyszłych nauczycieli wychowania przedszkolnego i nauczania wczesnoszkolnego.

Książka jest wartościowa poprzez przystępność prezentowania trudniejszych zagadnień teoretycznych. Autor przedstawiając w sposób popularnonaukowy twórczość przeznaczoną dla młodego odbiorcy sztuki słowa przybliża tendencje, odmiany i gatunki, jakie pojawiły się w literaturze dla dzieci w ciągu wielu lat rozwoju tej odmiany piśmiennictwa. Również graficzne opracowanie informacji bardzo ułatwia przyswajanie poszczególnych wiadomości na temat twórców czy różnych pojęć literaturoznawczych.

 

mat.prasowe

“Edukacja, która zmienia życie : 12 narzędzi umysłu, króre rozpalają miłość do nauki” Marilee Adams  

Marilee Adams, jako pasjonująca autorka, która posługuje się opowiadaniami. Już sam tytuł podpowiada, że mamy aż 12 narzędzi umysłu, które pomogą rozpalić miłość do nauki. To praktyczna książka i wartościowa lektura dla pedagogów. Według M. Adams siła tkwi w zadawaniu odpowiednich pytań, od nich się zaczyna proces fascynacji i poznawania. Odwołuje się do wypowiedzi Alberta Einsteina, w której podkreśla On, że „ważne jest, aby nigdy nie przestać pytać”.
Czytanie tej pozycji to czysta radość. Znajdziemy w niej ukryte przesłanie o nadziei, ważności poznania uczniów, stylach uczenia się, popełnianiu błędów i wyciąganiu z nich wniosków.

mat.prasowe

“Listy: najlepiej w życiu ma Twój kot” Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz

Zbliżają się Walentynki. Odpowiednia lektura na ten czas to z powodzeniem listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza. Książka, która mnie pochłonęła, momentami wzruszyła i ubawiła. A to za sprawa niepowtarzalnego klimatu, jaki stworzył ten niezwykły duet artystycznych osobowości, polskiej noblistki w dziedzinie poezji i znanego rodzimego prozaika. Śledzenie ich korespondencji to czysta przyjemność.

Rekonstrukcja tekstów pocztówek z różnych miejsc, w których przebywali czasowo, pozwala poczuć czułość i zażyłość, jaką do siebie nawzajem żywili. Możemy także zainspirować się kreatywnością okazywania uczuć przez tą parę literatów. Niektóre pocztówki są opatrzone rysunkami czy własnoręcznie skleconymi przez Wisławę Szymborską wyklejankami ( np. kartka z przyklejoną wstążeczką – s. 90 )
Z niektórych tekstów przebija nutka humorystyczna ( 2 XI 67 r.) Częste opisy snów z udziałem poetki, którą pisarz nazywa Wisełką, ku jej uciesze.

mat.prasowe

Więcej o książkach polecanych przez Jadwigę Matuszczak posłuchacie poniżej.

 

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00