KSIĄŻKA:

Czy uczniowie powinni czytać tę książkę?

Głównym bohaterem jest szesnastoletni uczeń Holden Caulfield. Uczy się źle, nie zalicza przedmiotów, aż w końcu zostaje wyrzucony ze szkoły. Za kilka dni ma wrócić do domu. Dodatkowo wdaje się w bójkę z kolegą, który umówił się na randkę z jego dawną sąsiadką. To wszystko sprawia, że Holden wpada w nastrój dekadencki – nic mu się nie chce, wszystko i wszyscy go denerwują. Wokół siebie widzi tylko snobów, ludzi zepsutych, pełnych hipokryzji i fałszu.

Chce powrócić wcześniej do Nowego Jorku, ale postanawia kilka dni przed powrotem do domu nocować w hotelu. To właśnie jego przygody i przemyślenia w czasie tych kilku dni stanowią fabułę książki. W skrócie: Holden odwiedza nocne kluby, zalicza spotkanie z prostytutką oraz przeżywa rozmaite perypetie z całą bandą ludzi spod ciemnej gwiazdy.

„Buszujący w zbożu” w momencie premiery wywołał burzę. Uważano, że propaguje niewłaściwe zachowania wśród młodzieży. W latach 60. książka stała się najbardziej ocenzurowaną pozycją w Stanach Zjednoczonych. Z czasem zyskała też tytuł ulubionej książki zabójców i socjopatów, była również popularna wśród wyznawców teorii spiskowych (do czego nawiązuje film Teoria spisku, w którym grany przez Mela Gibsona bohater kolekcjonuje wydania „Buszującego w zbożu”).

Trzeba jeszcze dodać, że książka przeznaczona był dla dorosłych czytelników, a obecnie pojawia się na liście lektur licealnych i szkół wyższych we wszystkich krajach anglojęzycznych, a i niektórzy polscy licealiści też zetkną się z tą powieścią w ramach zajęć fakultatywnych. Dzisiaj zachowanie, sposób myślenia i funkcjonowania w społeczeństwie Holdena nie dziwi i nie szokuje tak, jak kiedyś. Wystarczy przejrzeć opinie internautów o książce. Od zwierzeń w rodzaju „Rozumiem Holdena, czuję to, co on, też jestem zbuntowany” do wyznań: „Phi, rzucanie mięsem, fajki, wóda, co w tym dziwnego”.

I między innymi dlatego warto sięgnąć po tę książkę. To nie tyko świetna recenzja świata dorosłych, ale też obraz rzeczywistości młodego ucznia, który musi spojrzeć krytycznie na świat i wybrać swoją drogę.

A wszystkim uczniom, którzy wracają dzisiaj do szkoły, dedykujemy cytat z „Buszującego w zbożu”: „Sądzę, że wkrótce będziesz musiał uświadomić sobie, dokąd chcesz dojść. A kiedy sobie uświadomisz, musisz natychmiast wyruszyć w drogę. Natychmiast. Nie wolno ci tracić ani chwili”.

Autor: Kaja Rostkowska

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00