ZIELONA GÓRA:

Zastępować tak, by wesprzeć. O rodzicielstwie zastępczym w Drzonkowie

Alternatywa dla domu dziecka, ale w wielu przypadkach także szansa na poprawę relacji z biologiczną rodziną. Piecza zastępcza ma różne oblicza i nie należy się ich obawiać. Oswajaniu tego tematu służy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego.

Celem święta jest integracja rodzin zastępczych z powiatu zielonogórskiego, a także promowanie idei rodzicielstwa zastępczego. Jak przyznaje Anna Gołębska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zielonej Górze, na ten temat wciąż jest wiele stereotypów.

– Sprawa rodzicielstwa zastępczego w mediach najczęściej pojawia się wówczas, kiedy w tych rodzinach dzieje się coś złego. I to jest bardzo przykre, dlatego że zdecydowana większość rodzin zastępczych funkcjonuje bardzo dobrze. Znakomicie wypełniają swoją rolę, opiekując się dziećmi, których rodzice biologiczni z różnych powodów nie chcą czy nie mogą tego zrobić, sąd ograniczył im albo pozbawił ich władzy rodzicielskiej. Wolelibyśmy, żeby tych dobrych przykładów było pokazywanych więcej.

Procedura stworzenia rodziny zastępczej nie należy do łatwych. Warto jednak próbować, tym bardziej, że w Polsce odchodzi się od tradycyjnych domów dziecka na rzecz opieki rodzinnej.

– W naszym powiatowym centrum prowadzimy szkolenia dla takich rodzin. Zapraszamy, jeżeli ktokolwiek pomyślał sobie o tym, zapraszamy, żeby przyszedł do nas. Wytłumaczymy i poprowadzimy dokładnie całym procesem do samego końca, do momentu ewentualnego przyjęcia dziecka do siebie. Przede wszystkim trzeba spełnić warunki formalne: musi to być osoba w związku małżeńskim lub osoba samotna. Przynajmniej jedno z małżonków musi mieć stałe zatrudnienie, nie można być karanym i mieć ograniczenia praw rodzicielskich. To są wstępne rzeczy, które weryfikujemy na dzień dobry – tłumaczy Agnieszka Nowakowska-Szczepańska, kierownik zespołu ds. pieczy zastępczej.

Szkolenia składają się z dwunastu sesji i są prowadzone metodą PRIDE, o której będzie mowa właśnie w trakcie święta. Odbędą się także spotkania z reprezentantami ośrodka pomocy społecznej, ośrodka adopcyjnego i Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej. Wyjaśniona zostanie m.in. różnica między rodziną adopcyjną a zastępczą.

Wydarzenie odbędzie się 27 maja od 10:00 do 16:00 na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. Szczegóły – w poniższej rozmowie.

Godzina Rektorska – Anna Gołębska, Agnieszka Nowakowska-Szczepańska

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00