ZIELONA GÓRA:

Pawilon, który łączy ludzi

Podczas spotkania przeprowadzona zostanie dyskusja na temat „Pawilony w przestrzeni publicznej”. Wezmą udział Marta Gendera i Nora Markiewicz z Fundacji Salony.

Uczestnicy spotkania poznają najciekawsze przykłady wykorzystania pawilonów w przestrzeni publicznej. Będą mieli także okazję wspólnie z organizatorami porozmawiać o ich funkcjach, a także zastanowić się nad możliwością funkcjonowania stałego pawilonu w przestrzeni Parku Tysiąclecia.

Pawilony wywodzą się z formy namiotu i altany a znane były już w starożytności, pojawiając się często w ogrodach już w XVI wieku. Szczyt ich popularności przypadł na XIX wiek, kiedy to pawilony ogrodowe pełniły różne funkcje, od rekreacyjno ? uzdrowiskowych, przez szpitalne, a skończywszy na wystawienniczych i handlowych. Renesans pawilonów trwa po dziś dzień, szczególną rolę odgrywając w kształtowaniu przestrzeni publicznej. Słowo pawilon pochodzi od francuskiego pavillon, którego łaciński źródłosłów papilio znaczy motyl. Skojarzenie tego typu architektury z lekkością i efemerycznością jest jak najbardziej trafne. Pawilony ogrodowe często powstają jako konstrukcje tymczasowe, służące w czasie letnich miesięcy jako miejsce wypoczynku i rekreacji, tworząc harmonijną kompozycję z krajobrazem i najbliższym otoczeniem, łącząc funkcjonalność z estetyką.

(Fragment tekstu Nory Markiewicz do Magazynu Park Tysiąclecia Nr 1 (6)/ 2013, Lato w mieście)

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00.

Projekt jest realizowany środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy pomocy finansowej Urzędu Miasta Zielona Góra.

 

Autor: Damian Łobacz

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00