ZIELONA GÓRA:

Mit: Harcerz tylko z kompasem

Mit 6: Harcerz tylko z kompasem

Dostajesz namiary, wstukujesz szybko w GPSa, ustalasz trasę i idziesz do przodu! Tak dziś wygląda przygoda z bieganiem po lesie w harcerstwie. To nie tylko szukanie mchu na kamieniach, aby wiedzieć gdzie jest północ.

Współczesne gry terenowe mają za zadanie zaktywizować dostępne środki. I tu w ruch, oprócz narysowania strzałki na ziemi, sprzętu typu kompas, papierowa mapa czy gwiazdy nocą , używamy równie często nawigacji, aplikacji na smartfony oraz krótkofalówek.

Zabawa w stylu geocaching też nie jest nowością.

– Kiedy ukrywasz skrzynkę w lesie i wysyłasz współrzędne do kolejnej ekipy w grze to masz nadzieję że znajdą ukryte przedmioty. Już samo schowanie to świetna zabawa a co dopiero jak sam dostajesz taki namiar i masz cos znaleźć… – wspomina Hania Jaszczuk, harcerka z 6 DH „Enigma”.

Jadąc na wycieczkę już nie zabieramy wielkich i ciężkich przewodników. Wystarczy smartphone i dostęp do Internetu. W Internecie jest wszystko to, czego potrzebujesz, a nawet więcej. Harcerstwo sprawi, że zdobędziesz doświadczenie w korzystaniu z dóbr XXI wieku

Autor: Ewelina Uss

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mit 5: Mundur to druga skóra harcerza

Pierwszy obraz, jaki pojawia się w naszej głowie na hasło „harcerze”, to pewnie mundur. Bluza z długim rękawem, krótkie spodenki, getry do kolan albo grube wojskowe moro, ciężkie buty i pas. A tak naprawdę coraz trudniej zobaczyć umundurowanego harcerza poza oficjalnymi uroczystościami.

Dzisiejsi harcerze stawiają na wygodę i mniej oficjalny styl na co dzień. Znakiem rozpoznawczym często są chusty na szyi, polary albo koszulki z oryginalnym nadrukiem. Takie elementy ubioru nie stwarzają niepotrzebnego dystansu, jaki może wywoływać mundur. Pokazują nadążanie za dzisiejszymi trendami, są dużo łatwiej dostępne i łatwiejsze do częstej zmiany, czego wymaga dzisiejszy świat.

Harcerka Joanna Sobóch twierdzi że „mundur mimo wielu niepraktyczności powinien pozostać niezmienny formie, gdyż jest dowodem przynależności do organizacji z którą chce się identyfikować każdy jej dumny członek”.

Harcerze promuję swój nowy wizerunek. Mundur nie zostaje jednak zapomniany: zakładanie go podkreśla rangę wydarzenia.

Autor: Natalia Ruks

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00