ZIELONA GÓRA:

Kradzieże w szpitalu

Zielonogórscy policjanci wspólnie z personelem szpitali przypominają o trwającej akcji prewencyjnej mającej na celu zapobieganie kradzieżom i aktom wandalizmu na terenie placówek  medycznych. W ramach tej akcji policjanci informują pacjentów i personel o sposobach zapobiegania kradzieżom i ochrony swoich wartościowych przedmiotów.

Od początku 2009 roku na terenie zielonogórskiego szpitala wojewódzkiego doszło do kilkunastu kradzieży na szkodę pacjentów i lekarzy. Łupem złodziei padły laptopy, telefony komórkowe, portfele z pieniędzmi, dokumentami i kartami bankomatowymi, monitor LCD, a także torby lekarskie skradzione z karetek, których wartość oszacowano na 16 tys. zł.

Szpital ze względu na swoją specyfikę jest miejscem łatwo dostępnym dla wszystkich. Praktycznie na teren szpitala może wejść każdy, dlatego niestety łatwo jest się złodziejom ukryć i niepostrzeżenie działać. Złodzieje najczęściej podszywają się pod krewnych pacjentów i opuszczają szpital nie zatrzymywani przez nikogo.

Ściganie sprawców kradzieży szpitalnych jest utrudnione, ponieważ całe zdarzenie trwa zaledwie kilka sekund, a ofiary,  którymi często są starsze, schorowane osoby nie są w stanie zapamiętać żadnych istotnych szczegółów. Nie potrafią podać rysopisów i dopiero po pewnym czasie zdają sobie sprawę z tego, że młody mężczyzna wychodzący z pokoju mógł być złodziejem. 

 Personel szpitala w związku z nawałem pracy na oddziałach nie jest w stanie wszystkich sprawdzić. Zdarzają się także sytuacje, w których osoby odwiedzające, są poirytowane pytaniami pielęgniarek o nazwisko chorego.  Nie wszyscy niestety rozumieją że taka ostrożność podyktowana jest wyłącznie troską o dobro i bezpieczeństwo pacjentów.

Jak uniknąć kradzieży portfela, torebki, telefonu czy sprzętu szpitalnego:

1. Nie pozostawiajmy swoich rzeczy bez nadzoru na stoliku przy łóżku.
2. Gdy wychodzimy z pokoju zabierzmy telefon lub pozostawmy u pielęgniarki.
3. Jeśli nie musimy nie zabierajmy ze sobą do szpitala wartościowych przedmiotów, dużych sum pieniędzy czy biżuterii, które mogą skusić złodzieja.
4. Jeśli mamy ze sobą torebkę czy plecak pamiętajmy, żeby dokładnie ją zamykać i zabezpieczyć kieszenie.
5. Jeśli udajemy się w miejsce, gdzie torebki nie będziemy mogli mieć ciągle przy sobie, jak np. zabiegi rehabilitacyjne, specjalistyczne badania lekarskie, ustalmy wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni.
6. Wychodząc z pokoju zawsze zamykajmy drzwi na klucz, nawet gdy wychodzimy na chwilę np. do toalety.
7. Zachowujmy zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do osób przebywających na szpitalnym oddziale. Złodziejem może być każdy.
8. Zadbajmy o to, aby nikt z osób postronnych nie miał dostępu do leków czy pokoi lekarskich.
9.  Zwróćmy uwagę na osoby obce wchodzące do pokoi. W razie wątpliwości  należy powiadomić pielęgniarkę lub policję.
10. Zadbajmy sami o sprzęt, z którego korzystamy i zwróćmy uwagę na osoby, które wynoszą coś ze szpitala.
11. Nie pozwólmy na niszczenie i dewastację szpitalnego sprzętu.
 

Autor: Źródło: KMP ZG

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00