ZIELONA GÓRA:

Kolejny krok w walce o Centrum Pediatrii

Województwo Lubuskie jest jedynym, które nie posiada Centrum Pediatrii. Rodzice wraz z chorymi dziećmi wyjeżdżają do innych województw borykając  się z kosztami, nieobecnością w pracy. To wszystko sprawia, że komfort dzieci pozostawia wiele do życzenia. Wstępne koszta wybudowania Centrum Pediatrii to 80 milionów złotych.

12 lutego w Urzędzie Marszałkowskim została zwołana konferencja w tej sprawie. Poruszono zarówno wady naszego województwa, jak i zalety miasta odnośnie wybudowania centrum. Pani Marszałek Elżbieta Polak wraz z Antonim Ciachem wiceprezesem Okręgowej Rady Lekarskiej, Weroniką Rozenberg z Okręgowej izby Pielęgniarek i Położnych, Bogumiłą Burdą z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nerka, Magdaleną Piechowską z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji FAR oraz Grażyną Rożnowską z Fundacji Dr Clown wypowiedzieli się na ten temat.

Według wszystkich zebranych wybudowanie Centrum Pediatrii w Zielonej Górze jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nasze miasto oraz lekarze są gotowi na stworzenie takiego projektu oraz rozpoczęcie leczenia dzieci.

W ciągu niespełna 3 lat szpital w Zielonej Górze rozwinął się tworząc Centrum Urazowe wraz z lądowiskiem, pracownią endoskopową, zmodernizowanym oddziałem ratunkowym oraz oddziałem do leczenia promieniami jonizującymi. Powstały również sale intensywnego nadzoru neurologicznego, ośrodek onkologii i oddział chirurgii ogólnej. To tylko część rozbudowy szpitala, który zrzeszył sobie lekarzy z wieloletnim doświadczeniem w zakresie neontologii, pediatrii oraz chirurgii dziecięcej.

W danym momencie w Zielonej Górze funkcjonują dwa oddziały dziecięce leczące ok. 4,5 tysiąca najmłodszych rocznie, co jest niewystarczające. Wspominaliśmy już wcześniej o kosztach związanych z leczeniem dzieci z naszego województwa w innych, które oscylowały w granicach 25 milionów w 2012 roku.

Dla radnych oraz członków fundacji najważniejsze jest zadbanie o bezpieczeństwo chorych dzieci oraz zapewnienie im godnych warunków wraz z możliwą obecnością rodziców. Ma to ogromne znaczenie ponieważ sprzyja ono leczeniu oraz późniejszej rehabilitacji.

Więcej informacji udzieliła nam Elżbieta Polak, Marszałek województwa lubuskiego:

Marszałek Elżbieta Polak

Bogumiła Burda z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nerka opowiedziała nam o przygotowaniu stażystów:

Bogumiła Burda, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nerka

Autor: Anna Krawczyk

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00