ZIELONA GÓRA:

Kierowco – bądź ostrożny – na drodze trudne warunki

O tej porze roku warunki na drodze mogą zmienić się szybko, czekają nas zarówno mgły jak i deszcze, mróz lub oślepiające, ostre słońce. Nawierzchnia dróg może być śliska od przymrozków, opadów, a także z powodu błota czy zalegających liści. W takich warunkach nietrudno o kolizję czy wypadek. Niestety kierujący często zapominają o zachowaniu należytej ostrożności i przez to dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Na terenie Zielonej Góry i okolic notujemy po kilka zdarzeń drogowych dziennie. Są to przede wszystkim kolizje, ale także wypadki i potrącenia rowerzystów oraz pieszych, słabo widocznych w zapadającym zmierzchu.

Nie wszyscy kierujący dostosowują prędkość do warunków – jeżdżą za szybko, wyprzedzają w miejscach niebezpiecznych, nie zwracają uwagi na pieszych i rowerzystów, zajeżdżają drogę innym kierującym czy też wymuszają pierwszeństwo przejazdu. Na skutek takich właśnie manewrów bardzo często dochodzi do wypadków i kolizji.

Szczególnie trudne dla kierowców o tej porze roku są mgły. Nie wszyscy kierujący wiedzą jak i kiedy używać świateł przeciwmgłowych żeby nie oślepiać innych użytkowników dróg. Poniżej przepisy z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym – jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza.

Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:

a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie(…)

2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

KIEROWCO PAMIĘTAJ! 

 – dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze,

– jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności jako kierowca w takich warunkach lepiej nie wyjeżdżaj samochodem,

– zaparowane szyby znacznie utrudniają nam widoczność, dlatego przed wyruszeniem na drogi dokładnie oczyść szyby oraz lusterka samochodu, by zapewnić sobie dobrą widoczność,

– na śliskiej nawierzchni droga hamowania znacznie się wydłuża dlatego jadąc w korku zachowaj bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu,

– włącz światła mijania i zadbaj żeby nie oślepiać innych,

– bądź uprzejmy na drodze! Pozwól innym kierującym, szczególnie wyjeżdżającym z osiedlowych uliczek włączyć się do ruchu.

Bezpieczeństwo pieszych. PAMIĘTAJ!

1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza.

2. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać (z powodu zabłocenia, zaśnieżenia, oblodzenia itp.) pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

3. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi (twarzą do nadjeżdżającego pojazdu).

4. WIDZIEĆ TO NIE TO SAMO CO BYĆ WIDOCZNYM. Piesi sądzą, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód lub jego światła, to i oni są widziani przez kierującego pojazdem.

5. W nocy przy złej pogodzie pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów, jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – z odległości większej niż 150 metrów!

6. Pieszy przechodząc przez jezdnię jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności oraz korzystania z wyznaczonego przejścia dla pieszych tzw. "zebry". Pamiętajmy jednak, że przejście dla pieszych wskazuje tylko miejsce, w którym dozwolone jest przechodzenie przez jezdnię lecz nie zapewnia bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniamy sobie sami!

7. Zabronione jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, w tym również na przejściu dla pieszych.

8. Zabrania się przebiegania przez jezdnię, przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię.

9. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pamiętaj, że na jezdni w tej sytuacji jesteś gościem i to kierujący pojazdem ma pierwszeństwo przed pieszym.

KIEROWCO! Bądź dżentelmenem na drodze. Nie postępuj zgodnie z zasadą punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Dziś jesteś kierującym, jutro będziesz pieszym.

Autor: PH / źródło: KMP Zielona Góra

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00