ZIELONA GÓRA:

Grażyna Szapołowska odwiedzi Norwida

Grażyna Szapołowska – aktorka filmowa, teatralna (1977-1984 i 204-2011 Teatr Narodowy w Warszawie) i telewizyjna. Po maturze przez dwa lata grała we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. W 1977 ukończyła warszawską PWST. W latach 1977-1984 występowała w stołecznym Teatrze Narodowym (m.in. rola księżniczki w „Śnie srebrnym Salomei” Juliusza Słowackiego). Jeszcze w czasie studiów grywała epizodyczne role w serialach telewizyjnych (m.in. w „Czterdziestolatku” i w „Lalce”). Jej debiutem na wielkim ekranie była rola Jagody w polsko-jugosłowiańskim dramacie psychologicznym „Zapach ziemi” (1977). Wybitną i odważną rolę lesbijki Livii (u boku Jadwigi Jankowskiej-Cieślak) zagrała w 1982 w węgierskim filmie Inne spojrzenie . W tym samym roku zagrała obok Jana Nowickiego w „Wielkim Szu”. Przełom w jej karierze nastąpił w 1983 wraz z występem w popularnej komedii muzycznej „Lata dwudzieste… lata trzydzieste…” Janusza Rzeszewskiego.

W latach 80. ograniczyła występy w teatrze i skupiła się na pracy w filmie. Współpracowała wówczas z Krzysztofem Kieślowskim, co zaowocowało rolami w „Bez końca” (1984) oraz Krótkim filmie o miłości (1988). Za kreację w tym ostatnim filmie otrzymała nagrodę Srebrnego Hugo na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago, została też laureatką nagrody za najlepszą rolę kobiecą na 13 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W latach 90. Grażyna Szapołowska stworzyła ważne kreacje m.in. jako matka w „Kronikach domowych” Leszka Wosiewicza (1997) oraz Telimena w ekranizacji „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, w reżyserii Andrzeja Wajdy (1999). Rola Telimeny została nagrodzona Polską Nagrodą Filmową – Orłem za najlepszą rolę kobiecą w 2000. W 1997 podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnęła dłoń na Promenadzie Gwiazd. W 2003 została uhonorowana umieszczeniem tablicy z odlewem podpisu w Alei Gwiazd na Rynku Staromiejskim w Toruniu, przed Dworem Artusa.

Aktorka występowała także za granicą, głównie w filmach węgierskich, włoskich i niemieckich. Znana jest z ciekawych interpretacji piosenek aktorskich. W 2005 wydała zbiór opowiadań pt. „Pocałunki”. W 2008 wzięła udział w III edycji programu telewizyjnego „Jak oni śpiewają”.  W 2011 aktorka zasiadła w jury programu TVP2 „Bitwa na głosy”.

Początek spotkania godz.19.00 w Sali Dębowej.

Autor: Damian Łobacz

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00