ZIELONA GÓRA:

Co z tą miedzią w Lubuskiem?

Dajemy sygnał inwestorowi, że jesteśmy bardzo zainteresowani eksploatacją złóż rudy miedzi w naszym regionie – mówiła marszałek. – Musimy stwarzać jak najlepsze warunki do rozwoju gospodarczego, bo od tego jest samorząd województwa.

Prezes Lyle Braaten przyjechał do Zielonej Góry na zaproszenie Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej. Towarzyszyli mu główny geolog firmy Leo Hathaway oraz dyrektor generalny prof. Stanisław Speczik. W Sali Senatu UZ odbyło się ich spotkanie z Zespołem ds. gospodarczego wykorzystania kopalin w woj. lubuskim, na którego czele stoi marszałek Elżbieta Polak. W spotkaniu uczestniczyli m.in. parlamentarzyści lubuscy, samorządowcy, przedsiębiorcy oraz liderzy stowarzyszeń gospodarczych regionu. Zarząd województwa reprezentowali także członkowie Zarządu Alicja Makarska i Bogdan Nowak.

– Posiadamy 10 koncesji poszukiwawczych i rozpoznawczych, ale żadna z nich nie obejmuje złóż udokumentowanych – precyzował na spotkaniu prezes Braaten. – Musimy rozważać wszystkie swoje ogromne obszary objęte koncesjami, pod kątem znaczenia ekonomicznego.

Prof. Speczik podkreślił, że światowe złoża miedzi są w dużym stopniu wyeksploatowane. – Więcej miedzi zużywamy niż wydobywamy, co oczywiście ma wpływ na cenę tego surowca – mówił prof. Speczik. Dodał, że złoża miedzi zlokalizowane w Polsce charakteryzują się wysoką zawartością miedzi w rudzie, jednak mankamentem tych złóż jest głębokość ich lokalizacji (poniżej 1.000 m i głębiej). Aktualnie eksploatowane kopalnie miedzi KGHM wydobywają rudę miedzi z 1.250 metrów. Im niżej położone złoża, tym wyższe są koszty uzyskania urobku (głównie koszty wentylacji, chłodzenia i operacji górniczych).

– Czas nas goni – podkreślał przewodniczący OPZL Janusz Jasiński. – Kazachstan i Kanada wydobywają więcej miedzi niż my, a mają udokumentowane pięciokrotnie mniejsze zasoby tego surowca. Kto dzisiaj da nam gwarancję, że przez kolejne 40 lat miedź będzie nadal używana w przemyśle, albo że na rynkach światowych utrzymają się jej wysokie ceny? – pytał retorycznie.

– Dajemy sygnał, że jesteśmy zainteresowani eksploatacją złóż miedzi w Lubuskiem, tworzymy silny zespół na rzecz wsparcia rozwoju gospodarczego województwa, ale o tym kto będzie miał koncesję a kto nie, decyduje wyłącznie Minister Środowiska – podkreśliła marszałek Elżbieta Polak. – Chcemy, by była to decyzja jak najbardziej wyważona, z korzyścią dla naszego regionu. Nikogo nie można dyskredytować ani dopieszczać. Nasze działania muszą być rzeczowe, musimy uwzględniać gdzie są czyje kompetencje.

Przewodniczący sejmiku woj. lubuskiego Czesław Fiedorowicz przypomniał, że temat eksploatacji miedzi w regionie został wprowadzony na sesję sejmiku 26 stycznia. – Jeszcze kilka lat temu ta tematyka była zupełnie niedoceniana, a dziś uważamy ją za strategiczną dla rozwoju województwa – podkreślił.

Dodajmy, że obecni na spotkaniu ustalili także, że w najbliższym czasie zostanie zorganizowany Dzień KGHM na Uniwersytecie Zielonogórskim. Szczegóły tego wydarzenia poznamy wkrótce.

Poniżej skrót kalendarium działań w sprawie wydobycia miedzi w Lubuskiem:

26 lutego 2013

Rozpoczęcie prac wiertniczych w miejscowości Kije (gm. Sulechów), na koncesji Mozów 1 przez Miedzi Copper Corporation. Uroczyste uruchomienie pierwszego odwiertu z udziałem marszałek Elżbiety Polak, prezesa Miedzi Copper Corporation Lyle’a Braatena oraz dyrektora generalnego Miedzi Copper Corporation prof. Stanisława Speczika.

19 czerwca 2013

Spotkanie marszałek Elżbiety Polak z Dorotą Włoch wiceprezes Zarządu KGHM w Urzędzie Marszałkowskim, z udziałem wojewody Jerzego Ostroucha i samorządowców z południa regionu. D. Włoch przedstawiła plany KGHM wobec wydobycia miedzi w naszym województwie: w okolicach Bytomia Odrzańskiego, Siedliska, Sławy, Wschowy, Szlichtyngowej. Podkreśliła, że biznes musi działać w porozumieniu ze środowiskiem lokalnym i że firma wraz z włodarzami gmin tworzą Forum Zagłębia Miedziowego.

21 czerwca 2013

Konferencja „Perspektywy zagospodarowania złóż miedzi i srebra w województwie lubuskim” w Hotelu Ruben w Zielonej Górze z udziałem marszałek Elżbiety Polak i prof. Stanisława Speczika, a także zainteresowanych samorządowców i przedsiębiorców.

 28 stycznia 2014

Spotkanie marszałek Elżbiety Polak z prof. Stanisławem Speczikiem, posłem Waldemarem Sługockim i przewodniczącym OPZL Januszem Jasińskim w sprawie Lubuskiego Zagłębia Miedziowego.

14 maja 2014

Pierwsze posiedzenie Zespołu ds. gospodarczego wykorzystania kopalin w województwie lubuskim. Posiedzenie poświęcone było tematom: zaawansowania prac dot. budowy kompleksu energetycznego na terenie gmin Gubin i Brody oraz działań związanych z planowanym wydobyciem kopalin w województwie lubuskim. Zespół powołany został Uchwałą NR 237/2805/14 Zarządu Województwa Lubuskiego z dnia 4 Lutego 2014r.

13 listopada 2014

Spotkanie marszałek Elżbiety Polak z prezesem Kombinatu Górniczo Hutniczego Miedzi Polska Miedź SA Herbertem Wirthem. W spotkaniu uczestniczyli także samorządowcy z powiatu nowosolskiego oraz przewodniczący Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej Janusz Jasiński.

11 grudnia 2014

Spotkanie – z inicjatywy Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej – marszałek Elżbieta Polak z dziennikarzami „Rzeczpospolitej” i „Dziennika Gazety Prawnej”. Spotkanie dotyczyło eksploatacji surowców naturalnych Ziemi Lubuskiej, zwłaszcza złóż rudy miedzi. W spotkaniu uczestniczyli także przewodniczący OPZL Janusz Jasiński i prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

29 grudnia 2014

Spotkanie marszałek Elżbiety Polak z prezesem KGHM Polska Miedź SA Herbertem Wirthem w Lubinie. W spotkaniu uczestniczyli także prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki i rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeusz Kuczyński oraz dyrektor ds. rozwoju KGHM Grzegorz Lipień. Tematem było porozumienia o współpracy między zielonogórską uczelnią a KGHM.

Autor: Paweł Hekman / źródło: lubuskie.pl

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00