UCZELNIA:

UZ współracuje z Politechniką Lwowską

Umowa dotyczy Wydziału Fizyki i Astronomii UZ, którego pracownicy już od kilku lat współpracują z ukraińskimi naukowcami, a efektem jest wspólna konferencja naukowa, organizowana na przemian: raz we Lwowie raz w Zielonej Górze. Tym razem gospodarzem konferencji jest Uniwersytet Zielonogórski. Zaczyna się ona również jutro o godzinie 9:30.

Konferencja „Workshop on Current Problems in Physics 2011” (WCPP’11) jest już czwartym spotkaniem fizyków i astronomów z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego z ich kolegami z Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franko we Lwowie. Z założenia ma ona służyć jako coroczne forum dla społeczności fizyków i astronomów z tych ośrodków, pozwalające na wymianę doświadczeń i dzielenie się swoimi wynikami pracy naukowej. Należy pamiętać, że formuła tej konferencji nie jest zamknięta i jest stale wzbogacana. W tym roku zaproszeni zostali też uczestnicy z innych ośrodków z Polski (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Wrocławska) oraz z zagranicy (Laboratorium Optyki Czeskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, Imperial College of Science Technology and Medicine w Londynie, Instytut Fizyki Ciała Stałego we Lwowie).

Prezentowane będą komunikaty naukowe, których autorzy pracują w wyżej wymienionych ośrodkach, a także w Instytucie Genetyki Mikrobiologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, Uniwersytecie w Lejdzie, Instytucie Fizyki Słowackiej Akademii Nauk w Bratysławie. Ogółem podczas dwóch dni roboczych zostanie zaprezentowane 25 komunikatów. W ramach konferencji po raz pierwszy zorganizowana zostanie specjalna sesja „Young Physicsts Session” dla doktorantów by mogli oni zaprezentować rezultaty swojej pracy naukowej. Tematyka konferencji jest bardzo szeroka i dotyczy takich zagadnień fizyki i astronomii współczesnej jak nanotechnologia, modelowanie procesów stochastycznych, fizyka układów skorelowanych, kwantowa teoria informacji, spektroskopia, zastosowanie fizyki w medycynie i innych. Ponadto, w tym roku organizatorzy postanowili szczególnie zaakcentować tematykę związaną z optyką, szczególnie z optyką kwantową.

Po raz pierwszy zaproszono też jako specjalnych gości (Invited speakers) naukowców o uznanej światowej renomie, by wygłosili swoje referaty dotyczące kluczowych zagadnień fizyki współczesnej. I właśnie dwa z tych referatów dotyczą zagadnień związanych z optyką kwantową. Zaproszonymi gośćmi będą: prof. Ivan Vakarczuk z Uniwersytetu we Lwowie, prof. Jan Perina Jr. z  Laboratorium Optyki Czeskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu oraz prof. Adam Miranowicz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Należy podkreślić, że konferencja ta stanowi istotny element stale rozwijanej współpracy pomiędzy Uniwersytetem we Lwowie a Uniwersytetem Zielonogórskim. Szczególnie aktywna jest tu działalność w zakresie wymiany doświadczeń naukowych, wspólnych publikacji, organizowania konferencji w dziedzinie fizyki i astronomii. Jako rezultat dotychczasowych starań, w tym roku podczas konferencji zostanie podpisana umowa o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Zielonogórskim i Narodowym Uniwersytetem im. Ivana Franko we Lwowie.

Spotkanie fizyków podczas WCPP11 będzie też ważnym punktem w procesie rozwoju niedawno nawiązanej współpracy Instytutu Fizyki UZ z Uniwersytetem Palackiego w Ołomuńcu. Uniwersytet ten jest historycznie drugim po Uniwersytecie Karola w Pradze, uniwersytetem w Czechach. Jest on bardzo silnym i znanym w świecie ośrodkiem naukowym i kulturalnym gdzie prowadzone są badania naukowe, których rezultaty są publikowane w najbardziej prestiżowych periodykach naukowych takich jak Science czy też Nature. Należy wspomnieć, że podczas dotychczasowej, krótkiej jeszcze współpracy z tym ośrodkiem, zostały opublikowane już pierwsze, wspólne z uczonymi z Ołomuńca prace pracowników Zakładu Optyki i Inżynierii Kwantowej (powołanego do życia zaledwie dwa lata temu w Instytucie Fizyki UZ). Prace te zostały opublikowane w czasopismach z tzw. Listy filadelfijskiej zawierającej najbardziej renomowane międzynarodowe czasopisma naukowe.

Autor: Źródło: UZ

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00