UCZELNIA:

Uniwersytet Zielonogórski w Wietnamie

W targach w Hanoi uczestniczyło łącznie 80 wystawców – w tym przedstawiciele uniwersytetów, ministerstw, narodowych agencji i ambasad z 24 państw UE. W ramach wydarzeń towarzyszących targom odbyły się spotkania w szkołach średnich i wyższych, w tym również zorganizowane przez Ambasadę RP w Hanoi spotkanie z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni, którzy aktywnie działają na rzecz współpracy wietnamsko-polskiej. Podczas targów odbyły się także dwie sesje panelowe, na których zaprezentowany został polski system szkolnictwa wyższego oraz oferta uczelni. 

Obecnie na świecie studiuje ponad 125 tysięcy Wietnamczyków (dekadę temu było ich tylko 10 tysięcy). Według danych Ministerstwa Finansów Wietnamu wydatki obywateli na edukację zagraniczną sięgają obecnie blisko 2 miliardów dolarów rocznie, co stanowi ok. 1% PKB kraju. Główne kraje goszczące studentów z Wietnamu to Australia, Stany Zjednoczone, Japonia i Chiny. Polskie uczelnie również coraz aktywniej zachęcają Wietnamczyków do nauki w Polsce. Studenci z Wietnamu studiują obecnie m.in. na Uniwersytecie Warszawskim (głównie ekonomię), Politechnice Warszawskiej (głównie informatykę) oraz Uniwersytecie Zielonogórskim (głównie fizykę). Ta ostatnia szkoła w ostatnich latach zawarła kilka umów bilateralnych z uniwersytetami wietnamskimi, w tym m.in. z Vinh University i Hong Duc University, w ramach których realizowane są obecnie programy kształcenia wietnamskich studentów w naszym kraju.

15 listopada tego roku wietnamscy absolwenci polskich uczelni świętowali w Hanoi 45-lecie wyjazdów na studia do Polski. W uroczystości wzięło udział ponad 300 osób, w tym Barbara Szymanowska, Ambasador RP w Wietnamie, Nguyen The Thao, prezydent Hanoi (absolwent Politechniki Krakowskiej) i przedstawiciele wietnamskiego rządu. 

 

Autor: Paweł Hekman

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00