UCZELNIA:

Studentki pielęgniarstwa patrzą na ręce!

Studenckie Koło Naukowe „SALUS” przy Zakładzie Zdrowia Publicznego Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego powstało w listopadzie 2016 roku.

O działalności koła opowiadały w Godzinie Rektorskiej studentki I roku pielęgniarstwa – Beata Dudek i Hanna Belica.

Koło naukowe zostało założone z inicjatywy studentów. Poprosiliśmy jednego z naszych doktorów o bycie opiekunem. Robimy badania naukowe, później staramy się je przedstawić w różnych artykułach. Zapraszamy wszystkich do dołączenia do naszego koła – powiedziała Beata Dudek.

Dziewczyny przygotowują ankiety, w których pytają studentów np. o ich wiedzę na temat wirusa HIV. Pytają też pracowników jednostek szpitalnych o ich pracę, np. o przestrzeganie higieny mycia rąk. Wnioski nie zawsze są optymistyczne.

Bardzo dużo osób jest niedokształconych w różnych dziedzinach. Zauważyliśmy, że pracownicy nie stosują się do higieny mycia rąk – dodaje Dudek.

Niebawem członkowie koła naukowego „Salus” chcą złożyć wizyty w zielonogórskich szkołach.

Plan jest taki, żeby przeprowadzić badania dzieci. Zobaczyć, jak wygląda ich waga, wzrost. Obliczymy współczynnik BMI. Chcemy się dowiedzieć, jaki jest ich stan zdrowia, ich wiedza na temat odżywania się – przyznaje Hanna Belica.

I bez badań można stwierdzić, że dzieci nie zawsze odżywiają się zdrowo. Koło naukowe „Salus” uważa, że spora w tym wina rodziców.

Zauważamy, że bardzo dużo rodziców nie dba o dzieci. Są zapracowani, dają dziecku 10 zł mówiąc: idź kup sobie coś w Mc Donaldzie. Myślimy, że to wynika z braku wiedzy rodziców. Dieta dziecka zależy od jego rodziców – twierdzi Dudek.

W miniony weekend dziewczyny uczestniczyły w konferencji naukowe we Wrocławiu pt.: „Badania naukowe w pielęgniarstwie i położnictwie”.

Konferencja była rozbita na dwie grupy, ze względu na duże zainteresowanie. Jedna grupa, to byli dorośli naukowcy, a my byliśmy na wykładach młodych naukowców, którzy stawiali swoje pierwsze kroki w badaniach naukowych – relacjonuje Beata Dudek. – Badania dotyczyły różnych tematów. Począwszy od ciąży nastolatek, a skończywszy na wiedzy maturzystów w temacie transplantacji. Suplementy diety w ciąży, a także wiedza nauczycieli na temat omdleń. – dodaje Hanna Belica.

Dziewczyny wróciły z Wrocławia zainspirowane wystąpieniami naukowych autorytetów. W najbliższym czasie „Salus” chce aktywnie włączyć się w organizację Dnia Zdrowia na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Cała rozmowa z członkiniami koła naukowego „Salus” do wysłuchania poniżej.

 

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00