UCZELNIA:

Studenci utrzymują się samodzielnie

15 i 16 czerwca w kampusie IT-University w Kopenhadze zaprezentowano międzynarodowy raport EUROSTUDENT, poświęcony wynikom badań nad socjalno-społeczną sytuacją studentów w Europie i ich oczekiwaniami.  W badaniu Polska wzięła udział po raz pierwszy.

Aż 72 proc. polskich studentów deklaruje, że utrzymują się samodzielnie. Polski student jest najbardziej zajęty w Europie. Nauka i praca zajmuje mu na studiach I stopnia (licencjackich/inżynierskich) średnio 50 godzin tygodniowo, a na studiach magisterskich – 53 godziny. Więcej obowiązków mają tylko Portugalczycy.

Wśród studentów I stopnia polscy studenci poświęcają najwięcej czasu na pracę zarobkową (19 godzin tygodniowo), w przypadku studentów II stopnia to 25 godzin. W Europie wyprzedzają nas jedynie trzy państwa.

– Młodzi Polacy wykazują się aktywnością, determinacją i przedsiębiorczością, aby studiować,  co jest chwalebne. W reformie zyskają dodatkowe formy wsparcia, aby mogli mniej pracować, a więcej czasu poświęcać na studia, które będą lepiej dostosowane do ich oczekiwań i rynku pracy – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

W Polsce 35% studentów pochodzi z rodzin o wysokim statusie społecznym (co najmniej jeden rodzic z wyższym wykształceniem), 66% z rodzin o średnim statusie (co najmniej jeden rodzic z wykształceniem średnim), a tylko 2% studentów z rodzin o niskim statusie społecznym.

44% ojców studentów wykonuje pracę fizyczną (są  np. wykwalifikowanymi robotnikami, rolnikami, rybakami, rzemieślnikami, operatorami maszyn).

Zaskakujące są dane dotyczące liczby studentów otrzymujących publiczną pomoc materialną w zależności od pochodzenia społecznego. W przypadku studentów o wysokim statusie społecznym pomoc tę pobiera 31% studentów, a jeśli chodzi o studentów o niskim statusie społecznym – już tylko 29%. Jedynie 9 proc. wszystkich studentów wyższych uczelni korzysta ze stypendiów socjalnych, a zaledwie  7 proc. mieszka w dotowanych z budżetu państwa akademikach. Jednocześnie jednak aż jedna piąta polskich studentów swój status subiektywnie odczuwa jako niski.

Autor: Źródło: MNiSW

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00