UCZELNIA:

Pokazy nieba. Jakie zainteresowanie?

Zapytaliśmy Łukasza Tarczewskiego, studenta studiów doktoranckich, jakie czynniki są niezbędne do obserwacji nieba: – Przede wszystkim czyste niebo, czyli brak chmur, do tego najlepiej gdyby to było poza terenem typowo miejskim. Oświetlenie dookoła żeby było dosyć małe, no i zawsze już coś można poobserwować – wyjaśnił.

Nasz reporter rozmawiał również z Michałem Żejmo, studentem 4 roku w Instytucie Astronomii. Pytaliśmy o sprzęt jaki jest używany podczas obserwacji nieba w tym tygodniu: To są dwa teleskopy w systemie Newtona. To jest można powiedzieć najprostszy system teleskopów i jednocześnie najbardziej popularny ze względu na to, że jest dość tani. Bardzo łatwo można zbudować teleskop o dużej średnicy lustra tanim kosztem. A te teleskopy świetnie nadają się do obserwacji obiektów głębokiego nieba, czyli mgławic, galaktyk itp.

O swoich wrażeniach dotyczących imprezy powiedzieli nam Kamila i Krzysztof, uczestnicy wykładów: Byłem tutaj na takiej imprezie w tamtym roku, spodobało mi się i chciałem zobaczyć to jeszcze raz – mówił Krzysztof. Jestem tutaj pierwszy raz, ale myślę, że to jest ciekawe. Warto się tym zainteresować. To jest piękne co tutaj się dzieje i co możemy pooglądać – dodała Kamila.

Tydzień z astronomią potrwa do soboty 28 kwietnia. A już dziś od godziny 20:30 rozpoczną  wykłady pt „Droga mleczna i galaktyki” oraz „Amatorskie obserwacje nieba.
Więcej informacji na http://astronomia.zgora.pl/

Autor: kt, Wojciech Góralski

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00