UCZELNIA:

Nauka i szkolnictwo w czasie polskiego przewodnictwa w UE

“Trwają prace nad Wspólnymi Ramami Strategicznymi dla finansowania badań naukowych i innowacji” – powiedziała Kudrycka dziennikarzom i poinformowała, że 10 podmiotów z Polski zgłosiło swoje uwagi do “Zielonej księgi”, dotyczącej strategii finansowania badań od 2014 r., opublikowanej przez Komisję Europejską. Komisja ma do końca roku opracować wnioski ze zgłaszanych przez kraje członkowskie zastrzeżeń.

Polskie stanowisko zakłada przede wszystkim wypracowanie takich mechanizmów, które będą sprzyjać pełnemu wykorzystaniu kapitału intelektualnego w UE. Osiągnąć to chce m.in. przez uproszczenie procedur ubiegania się o fundusze na badania i ułatwienie dostępu do nich mniejszym ośrodkom. Pomóc ma też ujednolicenie zasad przyznawania dofinansowania z programu ramowego oraz ze środków strukturalnych.

W czasie polskiego przewodnictwa będą się też rozstrzygały losy jednego z największych projektów badawczych Unii o nazwie ITER, czyli programu rozwoju energetyki termojądrowej. Jest on realizowany z wielkim rozmachem. Jak przypomniała minister nauki, z 2,5 mld euro na wszystkie przedsięwzięcia badawcze związane z energetyką jądrową, 2,2 mld euro przeznaczono właśnie dla ITER. Mimo tego pojawiły się problemy z płynnością finansową.

“Potrzebny jest kompromis państw członkowskich w sprawie finansowania programu ITER w najbliższych dwóch latach” – powiedziała Kudrycka. W czasie spotkań i rozmów, organizowanych w czasie polskiego przewodnictwa, Unia będzie się starała ten kompromis wypracować. Wkrótce ma ponadto ruszyć debata na temat modernizacji uniwersytetów. “Niebawem ma zostać ogłoszony projekt unijnego rankingu uniwersytetów” – poinformowała minister nauki. Jak wyjaśniła, ranking obejmie uniwersytety na całym świecie, a oceniać będzie m.in. ich potencjał innowacyjny, umiędzynarodowienie, jakość kształcenia i powiązanie z regionalną społecznością i gospodarką.

Polska przygotuje podczas swojego przewodnictwa kilka spotkań poświęconych problematyce nauki i szkolnictwa wyższego. 20 lipca w Sopocie odbędzie się konferencja ministerialna na temat Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Dzień później, również w Sopocie, zbierze się Rada UE ds. Konkurencyjności. Sopot będzie też gościł 24 i 25 października konferencję na temat modernizacji uniwersytetów. Z kolei w Warszawie 26 i 27 września zaplanowano spotkanie poświęcone unijnemu programowi stypendialnemu dla naukowców “Marie Curie” i zjazd jego uczestników. Odbędzie się też wiele zebrań eksperckich, poświęconych poszczególnym zagadnieniom polityki naukowej i akademickiej UW oraz trzy formalne spotkania w Brukseli: dwa posiedzenia Rady UE ds. Konkurencyjności we wrześniu i w grudniu oraz Rady UE ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu w listopadzie.

Autor: Źródło: PAP Nauka w Polsce

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00