UCZELNIA:

Myśl wyrażona obrazem

Wystawa z okazji jubileuszu artystki odbędzie się 10 grudnia o godzinie 12:00 w Galerii "Rektorat", mieszczącej się w przy ulicy Licealnej 9.

HALINA MASZKIEWICZ – malarka, architekt wnętrz, projektantka. Studia 1957- 1963 na Wydziale Malarstwa i Rysunku w Pracowni prof. Marii Dawskiej i doc. Mieczysława Hoffmana oraz w Pracowni Malarstwa Architektonicznego prof. Stanisława Pękalskiego, specjalizacja z zakresu architektury wnętrz w Pracowni prof. Władysława Wincze w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu.

Za wybitne osiągnięcia w nauce i sporcie otrzymywała przez dwa lata stypendium naukowe. Dyplom magistra sztuki obroniła z wyróżnieniem w 1963 roku. Od 1963 r. należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1971 r. jest członkiem zwyczajnym ZPAP (decyzja Zarządu Głównego w Warszawie). Od 1970 r. związana z Zieloną Górą. W latach 1972-1979 była starszym wykładowcą na Wydziale Budownictwa Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze.

Swój dorobek prezentowała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Belgii, Niemczech, Holandii, Rosji, Włoszech i Słowacji. Wiele prac Haliny Maszkiewicz znajduje się w zbiorach państwowych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Uczestniczyła w Sympozjach ZŁOTEGO GRONA oraz w wielu plenerach malarskich i ceramicznych we Wrocławiu, Gozdnicy, Łagowie, Częstochowie, Wojcieszowie, Białej Podlaskiej, Rybniku i Cottbus. Nagrody:

1960 – Złota Odznaka AZS – wioślarstwo,

1961-1963 – stypendium naukowe za osiągnięcia w nauce i sporcie,

1973 – odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” nadany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki,

1977 – List Pochwalny za projekt wnętrz, nadzór i realizację mozaik w Domu Zbowidowca w Zielonej Górze nadany przez Ministra Zdrowia,

1978 – III nagroda (konkurs na rysunek), Zielona Góra,

1979 – Nagroda Prezydenta Miasta Zielona Góra,

1981 – III nagroda na Ogólnopolskim Plenerze Ceramicznym, Gozdnica,

1983 – Srebrny Krzyż Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej,

2006 – Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Zielona Góra.

 

Akwarela, technika koloru, światła i wody to Jej żywioł. To temperament… odwaga uderzenia alla prima oraz wewnętrzna estetyka pozwalają Jej otworzyć się i rozwinąć w każdym malarskim obszarze, którego dotyka. Jest to malarstwo w precyzyjnie wyrzeźbionym nastroju światła i cienia. Kolory czyste i śmiałe budują klimat w każdym formacie. Tu nie ma spekulacji, jest myśl wyrażona obrazem. Małgorzata Bukowicz

Autor: PH

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00