UCZELNIA:

Inauguracja Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej

Otwarcie nastąpi o godz. 10.30. Będzie można ją podziwiać do 31 listopada 2013 w godzinach w godz. 9.00 – 19.00. Na wystawie zobaczymy prace Jana Berdyszaka, Marka Glinkowskiego, Macieja Kuraka oraz Zbigniewa Sałaja.

Jan Berdyszak

Rzeźbiarz, malarz, grafik, autor instalacji, scenograf, teoretyk sztuki, pedagog. Ur.15 czerwca 1934 r. w Zaworach koło Książa Wlkp. Profesor zw. Pracuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Był pedagogiem w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Zielonogórskim (1992-2006). Studia w PWSSP w Poznaniu (1952-1958). Dyplom w Pracowni Rzeźby prof. Bazylego Wojtowicza. Malarz, rzeźbiarz, twórca instalacji, scenograf, grafik. Debiutował pokazem grafiki indywidualnej w Klubie Od Nowa (1960). Współpracował z Teatrem Marcinek i Teatrem 5 w Poznaniu (1961-1981). Od lat 80-tych związany z Galerią l’ollave oraz z Centre Internationale Estampe et Livre URDLA w Lyonie. Pracuje cyklami. Zajmuje się zjawiskami różnomedialnymi i sztuką efemeryczną. Artysta został wyróżniony Nagrodą im. Jana Cybisa (1978) oraz Doktoratem Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie (1999). Jego prace znajdują się w muzeach, galeriach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Marek Glinkowski

Grafik, autor obiektów i instalacji ingerujących w zastaną rzeczywistość. Ur. 21 maja 1977 r. w Tarnowskich Górach. W 2002 ukończył Wydział Malarstwa Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom w Pracowni Rysunku prof. Jarosława Kozłowskiego oraz w Pracowni Grafiki prof. Tadeusza Jackowskiego. Pracuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Był kuratorem ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Precedens (2001-2003). Od 2004 r. prowadzi Galerię Aula na Uniwersytecie Artystycznym. Zajmuje się grafiką warsztatową, instalacją i sztuką wideo. Podejmuje analizę instytucjonalnego i społecznego kontekstu funkcjonowania dzieła sztuki, dyskursu muzealnego i historycznych uwarunkowań. Pracuje cyklami, a ekspozycje mają charakter site-specific. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego prace znajdują się w muzeach, galeriach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Maciej Kurak

Grafik, rzeźbiarz, autor instalacji. Ur. 15 kwietnia 1972 r. w Poznaniu. Studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom w zakresie grafiki warsztatowej. Od 2009 r. prowadzi VI Pracownię Grafiki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2004 r. współtworzył grupę artystyczną Wunderteam. W 2005 zdobył główną nagrodę w konkursie Spojrzenia Fundacji Deutsche Bank organizowanym przez Galerię Zachęta w Warszawie. W styczniu 2009 otrzymał Paszport „Polityki” w dziedzinie sztuk wizualnych. Wraz z Maxem Skorwiderem od 2008 r. jest współtwórcą projektu „Galeria Niewielka”. Autor licznych instalacji site-specyfic, zaskakujących sytuacji w galeriach i instytucjach sztuki, a także w przestrzeni miejskiej i prywatnej. Podejmując dialog z przestrzenią, porusza różnorodne zagadnienia i problemy społeczne. Jest autorem kilkudziesięciu realizacji w przestrzeniach publicznych i prywatnych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się muzeach, kolekcjach i galeriach prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Zbigniew Sałaj

Malarz, grafik, autor instalacji i obiektów. Ur. 21 maja 1961 r. w Inowrocławiu. Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1981-1986). Profesor na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP, gdzie wraz z Grzegorzem Sztwiertnią od 2006 r. prowadzi Pracownię Interdyscyplinarną. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, malarskim environment, rysunkiem, obiektami z papieru, instalacją, sztuką ziemi oraz wideo. Najbardziej znane są, tworzone przez niego oryginalną metodą, statyczne i ruchome obiekty z papieru, a także przedmioty nawiązujące do koncepcji książki artystycznej. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą obejmujących pokazy malarstwa, rysunku, obiektów papierowych, mobilnych instalacji, fotografii i akcji plenerowych. Od 1996 r. uczestniczy w wystawach: Sztuki książki. Jego prace znajdują się w muzeach, galeriach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Autor: Paweł Hekman

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00