UCZELNIA:

Finisz “Nauki bez granic”. Projekt trwał 1,5 roku

Zwieńczeniem projektu była konferencja pod patronatem JM Rektora oraz Urzędu Miasta. Jej celem było upowszechnienie osiągniętych rezultatów, ze szczególnym uwzględnieniem korzyści dla uczestników oraz instytucji biorących udział w projekcie. Na spotkaniu w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Licealnej 9 nie zabrakło przedstawicieli m. in. lidera projektu – Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, partnerów projektu: Uniwersytetu Zielonogórskiego, Urzędu Miasta Zielonej Góry oraz niemieckiego partnera z BTU w Cottbus oraz licealistów, nauczycieli i dyrekcji Liceów Ogólnokształcących uczestniczących w projekcie.

Prelegentami byli najwyżej ocenieni przez uczestników projektu wykładowcy Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr inż. Paweł Bachman prowadzący wykład z przedmiotu „Automatyzacja i robotyzacja” oraz dr inż. Remigiusz Wiśniewski prowadzący wykład z przedmiotu „Ciekawostki kryptograficzne wczoraj i dziś”.

Na zajęciach z „Automatyzacji i robotyzacji” uczestnicy zapoznali się z konstrukcjami manipulatorów, robotów i elementów wykonawczych: robot Sommertech, manipulator Montech oraz konstrukcjami wykonanymi w ramach prac dyplomowych. Uczestnicy projektu zapoznali się z najnowocześniejszymi na świecie zastosowaniami robotów w przemyśle oraz w życiu codziennym oraz wzięli udział w budowie i nauce programowania zbudowanego z klocków Lego mini robota Mindstarms, a także budowie i prezentacji prostych układów mechanicznych i mechatronicznych.

Zajęcia z „Ciekawostek kryptograficznych wczoraj i dziś” stanowiły przystępne i ciekawe wprowadzenie do kryptografii i krypto analizy oraz historyczny przegląd algorytmów kryptograficznych, a także nawiązanie do szyfrów stosowanych obecnie i podstawowych aspektów bezpieczeństwa danych w życiu codziennym.

W ramach projektu:

– stworzono Plan Wdrożenia Modelu Wsparcia oraz Suplement opracowany przez dr Joannę Wyrwę, który usprawni i ukierunkuje działania podejmowane w zakresie upowszechniania nauczania przedmiotów ścisłych i przyrodniczych,

– odbyło się 1400 godzin zajęć dla 200 uczniów z 5 zielonogórskich liceów (LO I, III, IV, V, VII) na 6 Wydziałach Uniwersytetu Zielonogórskiego (Wydział Mechaniczny, Wydział Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii, Wydział Fizyki i Astronomii, Wydział Nauk Biologicznych UZ, Wydział Ekonomii i Zarządzania) w formie wykładów i innowacyjnych warsztatów z wykorzystaniem specjalistycznego zaplecza i sprzętu technicznego UZ,

– nawiązano współpracę szkół ponadgimnazjalnych z Uniwersytetem Zielonogórskim, zorientowaną na potrzeby absolwentów,

– zrealizowano cykl 7 spotkań „Lubuszanina sukcesu” z ludźmi sukcesu – absolwentami Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dzięki realizacji projektu zostały postawione kolejne kroki zmierzające do zwiększenia szans edukacyjno-zawodowych absolwentów 5 zielonogórskich liceów ogólnokształcących (I, III, IV, V, VIII) uczestniczących w projekcie i zachęcenia ich do podjęcia studiów na kierunkach istotnych dla rozwoju gospodarki województwa lubuskiego i potrzeb regionalnego rynku pracy, które oferuje Uniwersytet Zielonogórski.

Autor: Paweł Hekman

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00