UCZELNIA:

Czy będzie Nobel dla UZ?

Dr hab. Dorota Gondek-Rosińska jest autorką projektu badawczego pt. Numerical tools for astrophysics of compact object. Został on bardzo wysoko oceniony w dziedzinie Informatyki naukowej i otrzymał dofinansowanie w kwocie 326 660 zł. To pierwszy projekt w historii  konkursu z dziedziny informatyki, który przebił się pomimo konkurencji ze strony, biologii, chemii i technologii. Dzięki temu kolejni młodzi ludzie zaangażowani w realizację projektu (doktorzy, doktoranci, studenci) będą otrzymywać stypendia przez prawie 3 lata.  Badania prowadzone są we współpracy z zespołami VIRGO i LIGO.

Dr hab. Dorota Gondek-Rosińska

Dr hab. Dorota Gondek-Rosińska wyjaśniła na czym polegają badania.

Dr hab. Dorota Gondek-Rosińska o badaniach

Dr hab. Dorota Gondek-Rosińska zaznaczyła , że dalsze badania mogą zaowocować przyznaniem Nagrody Nobla w tej dziedzinie.

Jak podkreśliła dr hab.  Dorota Gondek-Rosińska badania konsultowane sa z najlepszymi ośrodkami astrofizycznymi z całego świata.

Dr hab. Dorota Gondek-Rosińska o współpracy

Dr hab. Dorota Gondek-Rosińska jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Astronomii UZ. Głównym celem jej projektu zgłoszonego do Programu POMOST jest stworzenie oprogramowania pozwalającego na rozwiązanie istotnych problemów (nie rozwiązanych do tej pory) w dziedzinie astrofizyki relatywistycznej (jej specjalności naukowej, takich jak zapadanie się jądra gwiazdy do czarnej dziury, emisja fal grawitacyjnych z różniczkowo rotujących gwiazd neutronowych, zlewanie się obiektów zwartych (gwiazd neutronowych, czarnych dziur) w układach podwójnych.

Program POMOST skierowany do rodziców, którzy wracają do pracy naukowej po przerwach związanych z opieką nad dzieckiem, realizowany jest przez FNP od 2010 r. Program w zakresie nauk należących do kategorii Bio, Info, Techno jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekty niemieszczące się w zakresie Bio, Info, Techno są finansowane ze środków własnych Fundacji.

 

Autor: Damian Łobacz

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00