LUBUSKIE:

Zrównoważony rozwój to… strategia

Rozmowa z doc. dr. Andrzejem Łączakiem, dyrektorem Instytutu Administracji i Turystyki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie.

Gospodarka i rozwój zrównoważony to dość trudne zagadnienia. Skąd pewność, że młody człowiek stojący u progu dorosłego życia będzie zainteresowany taką tematyką?
To nazwa jest trudna, a nie kierunek. Zrównoważony rozwój to nadrzędny cel Unii Europejskiej. Polityka zrównoważonego rozwoju zakłada budowanie konkurencyjnej gospodarki, która w sposób racjonalny i oszczędny będzie korzystać z istniejących zasobów. Podejmie działania zmierzające do poprawy warunków rozwoju przedsiębiorczości, nie zapominając o ochronie środowiska naturalnego, ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych i zapobieganiu utracie bioróżnorodności.

Od kiedy ten kierunek funkcjonuje na PWSZ w Sulechowie?
To jest nowy kierunek. Pierwszy nabór rozpocznie się w czerwcu tego roku.

Jak dużo  innych polskich uczelni także go oferuje?
Z tego co wiem, to podobny kierunek można znaleźć jedynie  na Uniwersytecie Łódzkim.  Za to jest obecny na uczelniach europejskich i amerykańskich.
Oferujemy studia interdyscyplinarne. Podczas zajęć będziemy poruszać kwestie związane z prawem, administracją, przedsiębiorczością, zarządzaniem, ekonomią, ochroną środowiska,  energetyką i odnawialnymi źródłami energii. Będziemy rozmawiać o zrównoważonym rozwoju firm i jednostek samorządu terytorialnego.

Czego Państwo będziecie uczyć na tym kierunku?
Strategicznego myślenia, planowania w administracji i w firmach, prawa, ekonomii, zarządzania i ochrony środowiska – wiedzy niezbędnej do planowania inwestycji na zasadach zrównoważonego rozwoju. Obecnie każdy dokument strategiczny musi mieć odniesienie do zrównoważonego rozwoju. I w administracji, i w przedsiębiorstwie. Im większa skala inwestycji, tym większa dbałość o zrównoważony rozwój.

Studia trwają 6 semestrów i kończą się tytułem licencjata. Przez pierwsze 4 semestry cały rok będzie miał wspólne zajęcia. Dopiero na 2 ostatnich semestrach studenci zostaną podzieleni, zgodnie z wybranymi specjalizacjami.

Na ile to są praktyczne studia, które pokazują realne życie? Często tak się dzieje, że młodym ludziom podaje się teorię, a po ukończeniu studiów trafiają do skrzeczącej rzeczywistości. Nie potrafią się w niej odnaleźć …
To będą bardzo praktyczne studia. Prowadzenie poszczególnych przedmiotów powierzyliśmy fachowcom. Dla przykładu – jeśli będziemy mówić o obiegu dokumentów w urzędzie, to będzie je prowadzić osoba zatrudniona w jednostce samorządu terytorialnego. Studenci będą uczyli się zasad obiegu dokumentów w urzędzie korzystając z programów, które są tam rzeczywiście wykorzystywane. Prawnicy, praktycy z własnymi kancelariami będą prowadzić zajęcia z przygotowywania aktów prawnych. Mówiąc najprościej – jak napisać uchwałę rady gminy albo powiatu lub jak przygotować zarządzenie starosty. Urzędnicy zajmujący się projektami unijnymi będą opowiadać, jak napisać wniosek o dotację, jak skonstruować budżet, jak zrealizować projekt (jeśli zostanie on zakwalifikowany do wykonania), a co najważniejsze, jak go rozliczyć, żeby otrzymać refundację poniesionych wydatków. Następnie studenci będą wypełniać obowiązujące przy poszczególnych programach wnioski o dofinansowanie projektów. Podobnie prowadzone będą zajęcia z innych przedmiotów.

Dokąd Państwa studenci trafią na praktyki?
Studenci odbędą 3 miesięczną praktykę w przedsiębiorstwach, urzędach lub innych instytucjach w zależności od wybranej specjalności. Wybór miejsca praktyki następuje po wyborze specjalności po czwartym semestrze. Odbywa się ona po piątym semestrze.

Jakie specjalizacje oferujecie Państwo na tym kierunku?
Proponujemy 3 specjalności: zrównoważony rozwój regionalny, zrównoważone zarządzanie administracją publiczną oraz zrównoważony rozwój przedsiębiorstw i przedsiębiorczości.

Czy prace licencjackie pisane przez Waszych studentów będą powstawać na konkretne zamówienie – na przykład ich tematy zrodzą się podczas odbywanych praktyk?
Sami samorządowcy i przedsiębiorcy uważają, że skoro studenci będą odbywać u nich praktyki, to powinni coś po sobie zostawić. Choćby rozwiązanie jakiegoś problemu, które opiszą w swojej pracy licencjackiej.

W jakim trybie będą prowadzone studia?
Planujemy uruchomienie studiów zarówno w trybie stacjonarnym, jak i  niestacjonarnym. Dla osób studiujących stacjonarnie przygotowaliśmy 60 miejsc, a dla studentów niestacjonarnych 40 miejsc.

Gdzie absolwenci tego kierunku znajdują zatrudnienie?
Kierunek gospodarka i rozwój zrównoważony przygotowuje menedżerów zarządzających inwestycjami w przedsiębiorstwach i samorządach oraz pracowników działów strategicznych. Od jakiegoś czasu obserwujemy, że tworzy się rynek pracownika. Jeśli podczas 3. miesięcy praktyki student będzie dobrze się sprawował i solidnie pracował, sprawdzi się w różnych sytuacjach, to w miejscu odbywania praktyki na pewno przyjmą go z otwartymi ramionami na stałe.

Serdecznie dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Ewa Tworowska-Chwalibóg

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00