LUBUSKIE:

Wykorzystujemy dziejową szansę

Co udało się Lubuskiemu zrealizować dzięki środkom z funduszy Unii Europejskiej?
    Dofinansowanie unijne stanowi wielki impuls rozwojowy dla naszego regionu. Zmiany są widoczne na każdej płaszczyźnie. Dzięki nim  przezwyciężamy wieloletnie zapóźnienia. Udało się nam doprowadzić do wzrostu PKB i uzyskać pozycję lidera w dobrym wykorzystaniu środków europejskich. Tylko w ostatnich latach m.in. zmodernizowaliśmy linię kolejową Zbąszynek-Czerwieńsk wraz z łącznicą Pomorsko-Przylep. Dzięki temu podróżujemy szybciej do Poznania i Warszawy. Oprócz tego zrealizowano liczne inwestycje prorozwojowe jak Park Naukowo-Technologiczny w Nowym Kisielinie, nowoczesny ośrodek agrotechniczny w Kalsku lub nową siedzibę uniwersyteckiej biblioteki. To tylko kilka przykładów z licznych projektów jakie zmieniają Lubuskie.

Z jakiej inwestycji jest Pani najbardziej dumna? Dlaczego?
    Jest wiele projektów, których realizacja jest dla mnie szczególnie ważna. Należą do nich wszelkie innowacyjne inicjatywy wykorzystujące nowoczesne technologie, jak ośrodki w Stanowicach, Nowej Soli czy wspomniane inwestycje w Kalsku i Nowym Kisielinie. Szczególnie wysoko cenię projekt ,,Szerokopasmowe Lubuskie”. Już za niespełna kwartał jako pierwsze województwo w Polsce zakończymy inwestycję, która zagwarantuje lokalnym operatorom telekomunikacyjnym dostęp do regionalnej światłowodowej sieci internetowej.

Jakie możliwości rozwoju młodych ludzi widzi Pani w naszym województwie? Czy fundusze unijne mogą to zmieniać?
    Lubuskie oferuje dla młodzieży wiele ścieżek rozwoju. W ostatnich latach dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych wykonaliśmy ważne inwestycje, które wzmocniły pozycję najważniejszych regionalnych uczelni w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. i Sulechowie. Ośrodki akademickie remontują swoje budynki, nabywają nowe wyposażenia. W Zielonej Górze niebawem, dzięki wsparciu UE, będziemy kształcili prawników i lekarzy. To inwestycja w przyszłość. Uczelnie będą mogły też liczyć na wsparcie w nowej perspektywie finansowej, to będzie dla nich historyczna szansa.

Mieszkańcy województwa widzą, że Lubuskie rozwija się; jeździmy po lepszych drogach, powstają nowoczesne obiekty, zmienia się baza edukacyjna. Ale nie mają świadomości, że to zasługa dotacji unijnych. Czy dlatego właśnie organizuje Pani Dni Otwarte?
    Świadomość wielkości unijnej pomocy i jej roli w rozwoju Lubuskiego zawsze może być większa. Choć w ciągu ostatnich lat udało nam się wiele zrobić. Lubuszanie bardziej interesują się programami unijnymi. Jest to niewątpliwie proces bezprecedensowy w historii regionu i kraju. Lubuszanie mają pozytywny stosunek do UE i to niezmiernie cieszy, ale chciałabym, żeby wiedza na temat środków unijnych była bardziej zaawansowana, tym bardziej, że przed nami bardzo ważna perspektywa finansowa 2014-2020. Dlatego warto odwiedzać już zrealizowane inwestycje, przekonać się, że trzeba być zdeterminowanym, pracowitym a zyski szybko się pojawią.

Jakie udaje się Pani utrzymywać kontakty z władzami Uniwersytetu Zielonogórskiego?
    Ściśle współpracujemy z uczelnią. Przykładem jest choćby park naukowo-technologiczny. UZ to jeden z fundamentów rozwoju regionu. Nowoczesny i silny ośrodek akademicki jest nadrzędnym interesem województwa lubuskiego. UZ zrealizował także przy wsparciu chociażby LRPO wiele inwestycji ważnych dla studentów jak chociażby wspomniana nowoczesna biblioteka, czy Akademik Wcześniak.

Jakie są podstawowe wartości, którymi kieruje się Pani zarządzając województwem?
    Przede wszystkim rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Aktywność, kreatywność i niezależność, to cechy, które pozwalają Lubuszanom rozwijać nasz region.

Jakie główne cele stawia Pani przed województwem?
    Nasze województwo ma tak naprawdę jeden cel. Wykorzystać tę niepowtarzalną, dziejową szansę, jaką niesie obecność w UE. Musimy z roku na rok iść wielkimi krokami naprzód, by być jednym z najlepiej rozwiniętych regionów w kraju. Mamy z czego być dumni już teraz Lubuskie dynamicznie zmienia się w Zieloną Krainę – Nowoczesnych Technologii.

Zobacz, jak woj. lubuskie obchodzi 10-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 

Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Fundusze europejskie dla rozwoju Lubuskiego.

Autor: kr

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00