LUBUSKIE:

[Woodstock 2014] Zaglądamy do Akademii Sztuk Przepięknych

Nie inaczej będzie w tym roku. Spotkania rozpoczną się już w środę (30.07) i w sumie będzie ich dzięsięć.

30.07.ŚRODA

16.00- 17.30 Włodek Pawlik

Włodek Pawlik to pianista i kompozytor, absolwent klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im, F.Chopina w Warszawie, którą ukończył w roku 1984, a w 2007 uzyskał na niej doktorat. W jego dorobku znajdują się 24 autorskie płyty, szereg dzieł muzyki filmowej i kompozycji współczesnych. Na początku 2014 roku Włodek Pawlik odebrał statuetkę GRAMMY za najlepszy album dużego zespołu jazzowego (NIGHT IN CALISIA). Włodek Pawlik wykładał m.in. na Eastman School of Music, Western Michigan University, podczas IAJE Jazz Conference w Los Angeles (1999).

31.07. CZWARTEK

10.00- 11.30 Maria Czubaszek

Pisarka, dziennikarka, felietonistka, scenarzystka, autorka tekstów piosenek oraz tekstów satyrycznych. To właśnie ze swoich tekstów satyrycznych, pisanych dla popularnych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce, jest najbardziej znana. Wcześniej pracowała także w Programie I Polskiego Radia. Dla telewizji współtworzyła scenariusze seriali m.in. „Na wspólnej”, „Brzydula”, napisała także dialogi do takich filmów jak „Filip z konopi” i „Murmurando”.

W latach 2005-2010 była członkiem redakcji programu „HBO na stojaka” nadawanego w telewizji HBO. Od września 2008 roku prowadzi program internetowy „Magia Magla” – przegląd prasy kolorowej w portalu kultura.wp.pl. Od 2010 roku występuje w improwizowanym serialu "Spadkobiercy", często zapraszana jest również do programów telewizyjnych jako gość, a od września 2011 roku w tej roli występuje w programie „Szkło Kontaktowe” w każdą niedzielę.

Napisała również teksty do znanych piosenek, np. „Rycz, mała, rycz” czy „Wyszłam za mąż – zaraz wracam”. W formie książkowej ukazały się takie jej publikacje jak „Na wyspach Hula-Gula”, „Dziewczyny na ścianę i na życie”, „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” (wraz z Arturem Andrusem) oraz kilka sztuk jej autorstwa.

11.30- 13.00 Bogusław Linda

Aktor filmowy, teatralny, scenarzysta, reżyser i przede wszystkim jeden z najbardziej rozpoznawalnych ludzi w Polsce.

Dla niezorientowanych (są tacy?!) przypominamy, że Bogusława Lindę mogliśmy podziwiać w takich kultowych filmach jak: "Psy", "Sara", "Kroll", "Tato", "Pan Tadeusz", czy "Czas Surferów". Aktor zasiadł również na krześle reżyserskim. W jego filmografii znajdują się takie tytuły jak "Sezon na leszcza", "Jasne, błękitne okna" oraz "Seszele".

Bogusław Linda ma na swoim koncie 3 Złote Kaczki, 2 Brązowe i Złotego Lwa oraz szerego innych nagród. 5 października 2009 roku został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis".

Poza aktorstwem zajmuje się również nauczaniem młodego pokolenia artystów. Jest bowiem współzałożycielem i wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej.

13.30- 15.00 Magdalena Środa

Profesor UW. Dr hab. Magdalena Środa, pracuje w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się historią idei etycznych, etyka stosowaną, filozofia polityczną i problematyką kobiecą. Jest autorką wielu publikacji z zakresu filozofii politycznej i moralnej oraz  książek m.in: „Idea godności w historii i etyce” (1993), „Idee, normy i wartości moralne” (1994), „Historia idei etycznych: starożytność i średniowiecze” (1995), „Historia idei etycznych: nowożytność i czasy współczesne” (1998). „Indywidualizm i jego krytycy. Współczesne spory między liberałami, komunitarianami i feministkami na temat podmiotu, wspólnoty i płci” (2003), „Kobiety i władza” (2009), „Etyka dla myślących” (2010), „Mała książeczka o tolerancji” (2010).

Od 1993 jest redaktorem ETYKI oraz Rady Naukowej PRZEGLĄDU FILOZOFICZNEGO; Była członkinią Europejskiego Centrum Monitoringu Rasizmu i Ksenofobii w Wiedniu. Jest członkinią Europejskiego Instytutu Równości Gender w Wilnie. Jest również: założycielką i kierowniczką Podyplomowych Studiów Etyki i Filozofii (UW); członkinią Komitetu Etyki Polskiej Akademii Nauk; członkinią Rady Instytutu Spraw Publicznych, członkinią Rady Societas/Communitas. W rządzie M. Belki pełniła funkcję ministra Pełnomocnika Rządu ds. Równego statusu Kobiet i Mężczyzn. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zajmuje się działalnością publicystyczną, jest felietonistką „Gazety Wyborczej” i tygodnika „Wprost”.

 

1.08. PIĄTEK

10.00- 11.30 Ks. Lemański

Ksiądz Wojciech Michał Lemański urodził się 22 września 1960 roku w Legionowie. Święcenia kapłańskie przyjął w Warszawie z rąk kardynała Glempa w 1987 roku. W 2001 roku zaangażował się w dialog chrześcijańsko-żydowski. Był jednym z założycieli Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, do dziś jest jedynym katolickim księdzem, który każdego roku odwiedza Jedwabne w rocznicę mordu popełnionego na Żydach. Co roku uczestniczy w marszu pamięci w rocznicę likwidacji otwockiego getta i organizuje comiesięczne pielgrzymki do Treblinki. Uczestniczył w porządkowaniu oraz rewitalizacji cmentarzy żydowskich w Karczewie i Anielinie. Jest członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za bycie „kustoszem pamięci o polski Żydach i przekazywanie wiedzy o Holocauście”. W 2012 – Fundacja Ekumeniczna „Tolerancja” przyznała mu medal „Zasłużony dla Tolerancji”.

Od kilkunastu lat publikował rozważania ewangeliczne i felietony w prasie i Internecie. W swoich tekstach wielokrotnie krytykował hierarchię kościoła za język debaty publicznej, występował w obronie dzieci poczętych metodą in vitro i ofiar nadużyć seksualnych popełnianych przez księży. Otwarcie mówił o grzechach ludzi kościoła. Był m.in. autorem listu otwartego w obronie objętego zakazem wypowiadania się w mediach księdza Adama Bonieckiego, oraz listu otwartego do Agnieszki Ziółkowskiej, pierwszej Polki poczętej metodą in vitro, która urażona atakami kościoła dokonała publicznie apostazji.

11.30- 13.00 Budka Suflera

O tym, że Budka Sufler kończy swoją działalność mówili już wszyscy. Wszyscy też, zastanawiali się w jaki sposób legenda polskiego rocka pożegna się z fanami. Jedną z atrakcji ostatniej trasy zespołu będzie koncert na XX Przystanku Woodstock. Budka Suflera w Kostrzynie nad Odrą zaprezentuje utwory ze swojego debiutanckiego krążka, "Cień wielkiej góry". Podobno zespołowi mają towarzyszyć liczni goście.

Warto dodać, że Budka to najdłużej działająca bez przerwy grupa muzyczna na polskim rynku. Początek oficjalnej profesjonalnej kariery to rok 1974 rok. W tym roku zespół obchodzić będzie swoje 40 lecie istnienia i jednocześnie będzie to też ostatni rok działalności tak zasłużonego dla polskiej muzyki rockowej zespołu.

13.30- 15.00 Agnieszka Holland

Reżyserka i scenarzystka filmowa urodzona w 1948 roku w Warszawie. Od 2014 jest przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej. Zrealizowała wiele filmów w koprodukcjach międzynarodowych, wśród nich “Europa, Europa”(1990), wyróżniony nominacją do Oskara za najlepszy scenariusz. Nominacje do Oskara otrzymała również w 1985 i 2012- obie w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego- za filmy “Gorzkie żniwa” oraz “W ciemności”. Ze swoim przyjacielem Krzysztofem Kieślowskim współpracowała nad scenariuszem jego trylogii “Trzy kolory”.

Jej ostatnie filmy fabularne to “W ciemności”, zrealizowany na podstawie książki Roberta Marshalla o bohaterskim przetrwaniu holokaustu “W kanałach Lwowa” oraz trzyodcinkowa miniseria HBO “Gorejący krzew” inspirowana samobójczą śmiercią Jana Palacha, 21-letniego studenta który podpalił się w Pradze w ramach protestu przeciw reżimowi komunistycznemu i okupacji Czechosłowacji przez wojska Układu Warszawskiego.

Za swoją twórczość Agnieszka Holland była nominowana i nagrodzona licznymi nagrodami na całym świecie, włączając w to te najbardziej prestiżowe. Wiosną 2014 zakończyła zdjęcia do kolejnej miniserii- “Dziecko Rosemary”, realizowanej dla amerykańskiego kanału NBC. Premiera w USA zaplanowana jest na maj 2014. Jest też autorką i współautorką scenariuszy filmów realizowanych przez innych reżyserów oraz reżyserowała dla TVP spektakle Teatru Telewizji.

 

2.08. SOBOTA

10.00- 11.30 Piotr Rogucki

Piotr Rogucki – lider zespołu Coma. Karierę sceniczną rozpoczął, śpiewając piosenki swojego autorstwa na przeglądach i festiwalach. Wygrał Oranżerię (2000), Wrzosowisko (2000), Piostury (2002) oraz Spotkania Zamkowe w Olsztynie (2004).

W 2001 roku zdobył II nagrodę na 37. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. W 2004 roku wraz z zespołem Coma otrzymał Grand Prix, nagrodę im. Agnieszki Osieckiej i wyróżnienie na 25. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu za interpretację piosenki „Underground” Toma Waitsa i „100 tysięcy jednakowych miast” własnego autorstwa. Jest też laureatem nagrody im. G. Ciechowskiego. Wraz z zespołem Coma otrzymał w 2007 nagrodę „Złotego Bączka” na XIII Przystanku Woodstock. Uczestniczył w nagraniach wszystkich albumów tegoż zespołu. W 2014 roku objął stanowisko jurora w talent show telewizji Polsat – „Must Be the Music. Tylko muzyka” w którym zastąpił piosenkarza Wojciecha Łozowskiego.

Na koncie ma dwa solowe albumy, cztery udziały gościnne na płytach Within Temptation, Frontside, Marcelina, Mam na imię Aleksander, natomiast z zespołem Coma wydał 6 płyt długogrających

11.30- 13.00 Muhammad Yunus

Muhammad Yunus ukończył ekonomię na Uniwersytecie Vanderbilt w USA i roku 1970 uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. W latach 1969-1972 nauczał ekonomii na Uniwersytecie Middle Tennessee. Gdy w 1972 roku Bangladesz odzyskał niepodległość, Profesor Yunnus powrócił do kraju i rozpoczął pracę na Uniwersytecie Chittagong jako Dziekan Wydziału Ekonomii. W ramach pracy na uczelni analizował różne projekty mające na celu praktyczną walkę z biedą. W roku 1976 rozpoczął projekt Banku Grameen, który w roku 1983 został formalnie przekształcony w oficjalny bank. Ponadto Profesor Yunus założył 50 przedsiębiorstw, których celem jest walka z problemami społecznymi, a także organizację Grameen Creative Lab.

W roku 2006 został wspólnie ze swoim tworem – Bankiem Grameen – uhonorowany Nagrodą Nobla. Nagrodę przyznano „za wysiłki dążące do wsparcia oddolnego rozwoju gospodarczego i społecznego”. Wielu uważa dziś Bank Grameen za najbardziej niezwykłe przedsiębiorstwo społeczne na całym świecie.Najdonioślejszym dokonaniem Profesora Yunusa było udostępnienie niezamożnym ludziom kredytów, jednak kilka ostatnich lat poświęcił on innemu celowi: rozpowszechnianiu i wcielaniu w życie swojej idei przedsiębiorstwa społecznego, czyli takiego, które usiłuje rozwiązywać problemy społeczne, jednocześnie będąc samowystarczalne pod względem finansowym. Przedsiębiorstwo społeczne to organizacja, która zarabia, by pozwolić jej twórcom odzyskać zainwestowane pieniądze, ale potem wszelkie zyski przekazuje na innowacje i dalszy rozwój wspomagający osiąganie celów społecznych.

Profesor Yunus jest także autorem kilku książek: „Bankier ubogich. Historia mikrokredytu” (2003), „Świat bez ubóstwa. Czas na przedsiębiorstwo społeczne” (2008) oraz „Przedsiębiorstwo społeczne. Kapitalizm dla ludzi” (2010).

13.30- 15.00 Aktorzy Teatru 6.Piętro

Na scenie Akademii Sztuk Przepięknych będziecie mogli zobaczyć: Michała Żebrowskiego, Annę Dereszowską, Jolantę Fraszyńską i Cezarego Pazurę. Spektakl reżyseruje Małgorzata Bogajewska, a scenografię przygotuje Maciej Chojnacki.

To jednak nie wszystko. Z nimi wszystkimi spotkacie się również na wykładzie i każdemu będziecie mogli zadać pytania.

Michał Żebrowski – aktor teatralny, filmowy, radiowy i telewizyjny, dyrektor naczelny Teatru 6. piętro. Znany z takich filmów jak: "Wiedźmin", "Ogniem i Mieczem", "Pręgi".W 2001 roku nagrał z Anna Marią Jopek, Katarzyną Nosowską i  Kasią Stankiewicz płytę "Lubię, kiedy kobieta".

Anna Dereszowska –  polska wokalistka i aktorka teatralno-musicalowa, a także filmowa. Na stałe jest związana z warszawskim teatrem muzycznym Studio Buffo oraz Teatrem Dramatycznyn w Warszawie. Znana z roli w popularnych seriali telewizyjnych np. "Złotopolscy" i "Glina".

Jolanta Fraszyńska – polska aktorka filmowa i teatralna. Zagrała w takich filmach jak: "Boża podszewka", "Kiler-ów 2-óch", "Skazany na bluesa"
Cezary Pazura – polski aktor filmowy, kabaretowy i telewizyjny, komik, piosenkarz, reżyser. Jest laureatem nagrody Złota Kaczka dla najlepszego polskiego aktora za lata 1993, 1997, 2003.

Małgorzata Bogajewska – polska reżyserka teatralna. W latach 2004-2006 pełniła funkcję dyrektora artystycznego Sceny Dramatycznej Teatru Jeleniogórskiego im. Cypriana Kamila Norwida. Laureatka wielu wyróżnień teatralnych, między innymi  Nagroda za reżyserię przedstawienia Dotyk Marka Modzelewskiego w Teatrze Powszechnym w Warszawie na 12. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Maciej Chojnacki –  scenograf. Studiował na wydziale grafiki i malarstwa na gdańskiej ASP. Ukończył stypendium na wydziale scenografii Bezalel w Jerozolimie i w Hochschule w Sankt Gallen (Szwajcaria).

Autor: Paweł Hekman

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00