LUBUSKIE:UCZELNIA:

Spokój, przyroda i bogate dzieje – Przytok nie tylko dla młodzieży

Wiele miejscowości w województwie lubuskim czeka na odkrycie swojej historii i atrakcji. „Przytok – tam, gdzie przeszłość nigdy nie milknie” to hasło, które promowało jedną ze wsi w powiecie zielonogórskim. 18 maja odbyła się tam konferencja Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Spotkanie było poświęcone historii i zabytkom miejscowości, m.in. renesansowemu pałacowi – siedzibie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Walory Przytoku nie kończą się jednak na tym obiekcie.

– Przytok jest bardzo atrakcyjny – nie tylko nasz pałac i zabytkowy park, ale również zabytkowy kościół. Myślę, że spokój, cisza, przepiękne lasy w okolicy, cudny zabytkowy park z pomnikami przyrody, mały staw, to są walory Przytoku i tych małych, ukrytych gdzieś w lasach miejscowości – uważa Grażyna Płońska, dyrektor placówki.

O dziejach, architekturze i przyrodzie Przytoku mówili m.in. prof. Robert Skobelski, prof. Małgorzata Konopnicka i mgr inż. Maciej Taborski. Pomimo naukowego charakteru spotkania, rozpoczęto je niestandardowo, od spektaklu „Mały Książę” w wykonaniu uczniów i wychowanków ośrodka.

– Uznajemy, że przesłanie tego utworu jest ważne dla naszej młodzieży, która boryka się z różnymi trudnościami. Przesłaniem „Małego Księcia” jest właśnie to, że najważniejsze jest to, co wewnątrz w człowieku, a nie to, co widzimy. Taki był nasz zamysł, zamysł również osoby sprawującej nadzór nad kołem teatralnym – pani Romany Walenciak i młodzieży, która brała udział w spektaklu.

Środowisko Przytoku sprzyja nie tylko edukacji i terapii młodzieży, ale także mieszkańcom województwa. W pobliżu ośrodka funkcjonuje młodzieżowe schronisko, w którym miejsce noclegu może znaleźć 60 osób.

Więcej informacji o konferencji zorganizowanej w Przytoku oraz Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii usłyszycie w poniższej rozmowie.

Godzina Rektorska – Grażyna Płońska

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00